Jak założyć firmę – pomoc drogowa

po kolizji

Na polskim rynku możemy zaobserwować rosnący popyt na usługi związane z pomocą drogową. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy z taką właśnie ofertą. Interesuje Cię pomoc drogowa jako pomysł na własną działalność gospodarczą? Przeczytaj, o czym należy pamiętać zakładając własną firmę z usługami typu pomoc drogowa, jak krok po kroku wygląda otwieranie tego rodzaju biznesu, jakie należy wypełnić formalności oraz jakie są związane z tym koszty.

Założenie firmy

Pierwszym krokiem będzie wypełnienie wszelkich formalności związanych z założeniem firmy. W celu zarejestrowania działalności gospodarczej wchodzimy na stronę firma.gov.pl i wypełniamy formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W ten sposób składamy jednocześnie wniosek o nadanie numeru REGON, a także wniosek o nadanie lub wskazanie numeru NIP. Poprzez formularz CEIGD następuje również zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeniowych ZUS oraz wybranie formy opodatkowania. W przypadku niewielkiej firmy jest to najprostszy sposób.

Innym sposobem na założenie firmy jest wniosek złożony w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Możemy to zrobić przez Internet lub w lokalnym oddziale KRS. Wniosek do KRS musimy złożyć, jeżeli chcemy założyć spółkę kapitałową.

Następnie należy odwiedzić ZUS i złożyć druk ZUA (jeśli firma jest naszym jedynym źródłem dochodów) lub ZZA (jeśli pracujemy także na etacie). Na tym etapie należy pomyśleć również o założeniu firmowego konta w banku, wybraniu pieczątki i biura księgowego.

Samo prawo jazdy nie wystarczy

Chociaż działalność typu „pomoc drogowa” nie jest regulowana odrębnymi przepisami prawa, nie oznacza to, że nie stoi przed nami wyzwanie załatwienia wielu formalności. Przede wszystkim, niezbędne będzie posiadanie prawa jazdy o odpowiedniej kategorii. Ponieważ mówimy tutaj o transporcie ponadnormatywnym, konieczne będzie nie tylko wyrobienie prawa jazdy uprawniającego do transportu samochodami ciężarowymi, ale i zdobyć odpowiednie licencje.

Postaraj się o odpowiednie uprawnienia

Tak jak było już wspomniane, „pomoc drogowa” nie jest regulowana odrębnymi przepisami prawa, jednak ze względu na charakter świadczonych usług konieczne będzie zdobycie odpowiednich zezwoleń:
– zezwolenie na transport ponadgabarytowy – w zależności od rodzaju pozwolenia, koszt do 4800 zł. W zależności od tego, jaki rodzaj zezwolenia będzie nam potrzebny, powinniśmy udać się do GDDKiA lub Naczelnika Urzędu Celnego.
– zezwolenie na transport międzynarodowy (koszt zezwolenia to 4000 tys. zł w przypadku zezwolenia udzielanego na okres 5 lat, dziesięcioletnia licencja to koszt 8000 zł. Dodatkowo pobierane są wypłaty za każdy wypis z licencji. Zezwolenie na transport międzynarodowy możemy uzyskać u GDDKiA.

Teoretycznie możemy wyobrazić sobie firmę, która oferuje pomoc drogową na terenie Polski i nie posiada przy tym zezwolenia na transport międzynarodowy. Dzisiejsze standardy panujące w tym zakresie sprawiają jednak, że jej pozycja na rynku musiałaby być bardzo ograniczona. Z tego powodu najlepiej postarać się o uzyskanie zezwolenia od razu.

Wybór odpowiedniego pojazdu

Podstawą prowadzenia działalności typu pomoc drogowa będzie wybór odpowiedniego pojazdu. Jeżeli poważnie myślimy o rozwinięciu działalności, dobrze będzie mieć do dyspozycji co najmniej kilka pojazdów, z których każdy będzie przeznaczony do wykonywania nieco odmiennych zadań.

Do podstawowego zadania, jakim jest transport pojazdów osobowych, może wystarczyć zwykła laweta – jest przy tym istotne, by jej bazą był „dostawczak” z napędem na tylną oś. Ma to szczególne znaczenie, gdyż w momencie załadunku samochodu następuje zmiana rozkładu mas i nacisku na osie. Samochód pomocy drogowej powinien być wyposażony w wyciągarkę.

Jeżeli myślimy o holowaniu autobów i samochodów ciężarowych, będziemy potrzebowali oczywiście zupełnie innego samochodu o o wiele większych parametrach.

Ubezpieczenie OC

Do świadczenia usług pomocy drogowej niezbędne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia OC. Bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie zapoznali się z tym, co zawiera polisa OC samochodu pomocy drogowej. Bardzo ważne jest, by chroniła ona nas także za wszelkie szkody, które mają charakter pozaumowny. Polisa OC powinna chronić nas w przypadku nienależytego wypełnienia wszystkich zobowiązań wobec klientów. Świadczenie usług z zakresu pomocy drogowej bez odpowiedniej polisy OC wiąże się z ogromnym ryzykiem.
Niewielki błąd z naszej strony może spowodować w takiej sytuacji ogromne koszty.

Czy warto?

Mimo iż popyt na rynku jest duży, również należy pamiętać o tym, że konkurencja nie próżnuje. Wysokie koszty związane zwłaszcza z zakupem odpowiednich pojazdów powodują, że żeby inwestycja zaczęła się zwracać, musimy szybko wygenerować spore zyski.

Obsługa klientów indywidualnych może nie wystarczyć. Z tego powodu warto nawiązać współpracę z działającymi w okolicy firmami – w szczególności warsztatami oraz firmami ubezpieczeniowymi. Interesujące z naszego punktu widzenia przetargi mogą organizować Komendy Wojewódzkie Policji. Warto brać w nich udział.

Fot. Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]