Dopuszczalne prędkości na czeskich drogach

flaga Czechy

Wybierając się samochodem do Czech, należy pamiętać, że w kraju tym dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów dróg pozwalających na jazdę samochodom osobowym, motocyklom, pojazdom dostawczym, ciężarowym, itp. Niezwykle ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości obowiązujących na takich drogach. Przekroczenie dopuszczalnych limitów wiąże się z możliwością otrzymania surowej kary finansowej, a także stanowi zagrożenie i zwiększa ryzyko wypadku groźnego dla zdrowia i życia kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Należy więc zapoznać się z ograniczeniami prędkości na różnych czeskich drogach i ich przestrzegać.

Dopuszczalna prędkość czeskich autostradach

Autostrada to bardzo popularna droga szybkiego ruchu, dzięki której możliwe jest szybkie, sprawne oraz bezpieczne przejeżdżanie dalekich tras w krótkim czasie. Jest to możliwe, ponieważ na drogach takich dozwolona jest jazda z wyższą prędkością, jednak jej jest ona oczywiście ograniczona przez górne limity. Różnią się one od siebie w zależności od rodzaju pojazdu, który jedzie po autostradzie.

Jeśli chodzi o czeskie autostrady to pojazdy osobowe oraz auta dostawcze i ciężarowe o masie, która nie przekracza 3,5 ton mogą jeździć po takich drogach z maksymalną prędkością 130km/h. Typowe auta ciężarowe (powyżej 3,5 ton) muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 80 km/h.Dozwolone prędkości maksymalne na drogach ekspresowych w Czechach

Jednojezdniowe oraz dwujezdniowe drogie ekspresowe są również bardzo popularnymi drogami szybkiego ruchu w Czechach. Są to zwykle obwodnice większych oraz mniejszych miast, ale często drogi takie usprawniają komunikację między miastami. Pod wieloma względami są one podobne do autostrad, jednak obowiązują na nich inne ograniczenia prędkości.

W przypadku czeskich dróg ekspresowych, samochody osobowe oraz pojazdy o łącznej masie do 3,5 ton muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 90 km/h. Samochody ciężarowe cięższe od 3,5 ton mogą jeździć po drogach ekspresowych z prędkością 80 km/h.

Pozostałe drogi w Czechach oraz jazda w terenie zabudowanym

Na obszarach niezabudowanych, na pozostałych drogach, które nie są autostradami ani ekspresówkami, prędkości wyglądają tak samo jak w przypadku dróg ekspresowych. Oznacza to, że auta osobowe i dostawcze do 3,5 ton mogą jechać z maksymalną prędkością 90 km/h, natomiast auta ciężarowe z prędkością 80 km/h. Jeśli chodzi o teren zabudowany to obowiązuje jazda z prędkością 50 km/h niezależnie od rodzaju pojazdu.

Powyższe prędkości dotyczą oczywiście dróg, na których nie postawiono żadnych znaków z ograniczeniami. Jeśli takie znaki zostaną postawione, wówczas należy stosować się do podanych na nich wartości.

Pozostałe zasady i wymagania

Oczywiście istotną sprawą jest posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa zarówno przez kierowcę, jak i przez wszystkich pasażerów samochodu. Bardzo istotnym wymogiem jest również posiadanie świateł mijania włączonych przez cały rok, więc sytuacja ta wygląda tak samo jak w Polsce.

Każdy kierowca ma za zadanie zadbanie o obowiązkowe wyposażenie, takie jak kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, żarówki zapasowe, zapasowy bezpiecznik elektryczny, podnośnik, koło zapasowe oraz klucz potrzebny do jego prawidłowego zamontowania. Jeśli chodzi o opono to obowiązuje bieżnik 1,6 mm przy letnich oraz 4 mm przy zimowych.

Dokumenty potrzebne do jazdy po Czechach to dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (może być polskie), dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem, ubezpieczenie OC pojazdu. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,3 promila. Dzieci o masie do 36 kg i do wzrostu 150 cm mogą jeździć w specjalnym foteliku na tylnym siedzeniu.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]