Dopuszczalne prędkości na drogach w Chorwacji

flaga Chorwacji

W Chorwacji, podobnie jak w naszym kraju dostępnych jest wiele typów dróg dla samochodów osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych, itp. Bardzo istotną sprawą jest jazda po takich drogach z odpowiednią prędkością. Przekroczenie obowiązujących limitów prędkości sprawia, że można nie tylko otrzymać mandat, ale również tworzy się w ten sposób zagrożenie ruchu i zwiększa się ryzyko stłuczki albo niebezpiecznego wypadku. W związku z tym absolutną koniecznością jest przestrzeganie chorwackich przepisów dotyczących ograniczeń prędkości na różnych typach dróg.

Dopuszczalna prędkość na autostradach w Chorwacji

Autostrada jest jedną z najpopularniejszych dróg szybkiego ruchu, która umożliwia szybkie, sprawne i bezpieczne pokonywanie dalekich tras we w miarę krótkim czasie. Drogi takie pozwalają na jazdę z dużą prędkością, jednak jest ona ograniczona w zależności od rodzaju pojazdu.

Pojazdy osobowe mogą poruszać się po chorwackich autostradach z maksymalną prędkością 130 km/h, natomiast auta osobowe ciągnące przyczepy muszą stosować się do ograniczenia do 90 km/h. Samochody dostawcze o masie do 3,5 ton oraz pojazdy ciężarowe mogą jeździć po chorwackich autostradach również tylko 90 km/h.

Maksymalna prędkość na chorwackich drogach ekspresowych

Drogi ekspresowe są również bardzo popularnymi drogami szybkiego ruchu. Bardzo często spełniają one zadania obwodnic miejskich i nie tylko. Istnieją drogi ekspresowe z jedną oraz dwoma jezdniami. Jeśli chodzi o Chorwację to przepisy dotyczące ograniczeń prędkości na takich drogach są takie same dla obu rodzajów tych dróg.

Podobnie jak w przypadku autostrad, z największą prędkością na chorwackich drogach ekspresowych mogą jeździć samochody osobowe. Limit dla takich pojazdów wynosi 110 km/h. Pozostałe pojazdy (auta osobowe z przyczepami, pojazdy dostawcze i ciężarowe) mogą jeździć po takich drogach z maksymalną prędkością 80 km/h.

Pozostałe drogi oraz teren zabudowany

Na pozostałych drogach znajdujących się poza terenem zabudowanym (które nie są autostradami ani drogami ekspresowymi) ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych wynosi 90 km/h, a dla aut z przyczepami, pojazdów dostawczych i ciężarówek limit ten wynosi 80 km/h. Jeśli chodzi o teren zabudowany to dla wszystkich pojazdów obowiązuje taka sama wartość graniczna, czyli 50 km/h. Oczywiście wyjątkami są miejsca, w których postawiono znaki z ograniczeniami prędkości. W takiej sytuacji należy jeździć z maksymalną dozwoloną prędkością określoną na znaku ograniczenia.

Inne zasady obowiązujące na chorwackich drogach

Oczywiście na chorwackich drogach należy przestrzegać nie tylko ograniczeń prędkości, ale również wielu innych zasad. Wiadomo, że kierowca i wszyscy pasażerowie muszę jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o jazdę na światłach mijania to zasada ta różni się od przepisów w Polsce. Światła powinny być włączone przez całą dobę w porze zimowej (ostatnia niedziela października – ostatnia niedziela marca) oraz w przypadku złej widoczności. W przypadku motocykli i skuterów, sytuacja wygląda jak w Polsce i z włączonymi światłami mijania należy jeździć przez cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie również delikatnie różni się od tego, które obowiązuje w Polsce. Kierujący pojazdem w Chorwacji powinien zadbać o to, aby w pojeździe znajdowały się kamizelki odblaskowe w liczbie odpowiadającej liczbie osób, która jeździ danym autem. Należy je zawsze zakładać w przypadku opuszczenia pojazdu na drodze poza obszarem zabudowanym. Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia jest apteczka. Nie należy też zapominać o trójkącie ostrzegawczym oraz o zapasowych żarówkach. W przeciwieństwie do Polskich przepisów gaśnica nie jest obowiązkowa, ale zalicza się do elementów zalecanych, podobnie jak linka holownicza.

Jeśli chodzi o opony to latem stosujemy ogumienie z bieżnikiem 1,6 mm, a zimą ogumienie zimowe z bieżnikiem 4 mm. Na niektórych terenach górskich dodatkowo obowiązkowe są łańcuchy na koła.

Należy również pamiętać o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z podbitym przeglądem, ubezpieczenie OC, a w przypadku przekraczania granicy z Bośnią i Hercegowiną konieczne jest posiadanie Zielonej Karty.

Osoby powyżej 25 roku życia mogą kierować pojazd z 0,5 promila alkoholu we krwi, młodsi kierowcy muszą mieć 0 promila. Używanie telefonu podczas jazdy jest zabronione tak samo jak w Polsce. Dzieci w wieku do lat 5 mogą jeździć autem tylko z tyłu w specjalnym foteliku, natomiast w wieku 5-12 lat mogą jeździć tylko z tyłu pod warunkiem zabezpieczenia ich trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa.