Prędkości i zasady ruchu drogowego na Węgrzech

flaga Węgry

Wyjazd autem na Węgry to czynność wykonywana przez coraz więcej osób. Oczywiście każdy kierowca wyjeżdżający do tego kraju powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie pojazdu, a także powinien pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości i innych zasad obowiązujących na terenie Węgier. Generalnie zasady te są podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów stanowi zagrożenie ruchu drogowego, a także może wiązać się z otrzymaniem bardzo kosztownego mandatu karnego. Warto więc przestrzegać zasad, ale aby to zrobić, należy je poznać.

Dopuszczalna prędkość na autostradach na terenie Węgier

Autostrada to nic innego jak jedna z popularniejszych dróg szybkiego ruchu, która pozwala na bardzo szybkie i sprawne pokonywanie dalekich dystansów we względnie krótkim czasie. Drogi takie umożliwiają jazdę z bardzo wysoką prędkością, jednak należy pamiętać, że istnieją górne limity, których nie wolno przekraczać. W zależności od pojazdu jadącego po autostradzie, ograniczenie prędkości może być inne. Warto więc zapamiętać te ograniczenia przed wybraniem się w podróż po Węgrzech.

Autostrady na Węgrzech pozwalają na jazdę z maksymalną prędkością 130 km/h pojazdom osobowym. Pozostałe samochody mogą jeździć po takich drogach z maksymalną prędkością 80 km/h. Warto dodać, że opłatę za autostradach pokrywa się w formie winiet (nie ma bramek tak jak w Polsce).

Maksymalne prędkości na czeskich drogach ekspresowych

Drogi ekspresowe również cieszą się bardzo dużą popularnością, podobnie jak autostrady. Na terenie Węgier drogi te bardzo często spełniają zadania obwodnic miejskich, ale również usprawniają transport między miastami. Drogi ekspresowe mogą być dwujezdniowe (podobnie jak autostrady) lub mogą posiadać jedną jezdnie. Podobnie jak w przypadku autostrad, różne ograniczenia prędkości obowiązują dla różnych typów pojazdów.

Na drogach ekspresowych na Węgrzech obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h dla aut osobowych oraz dostawczych do 3,5 ton. Pojazdy cięższe niż 3,5 ton oraz auta z przyczepą mogą poruszać się po drogach ekspresowych z maksymalną prędkością 70 km/h.

Pozostałe drogi na Węgrzech oraz jazda w terenie zabudowanym

Na pozostałych drogach na obszarze niezabudowanym na Węgrzech auta osobowe mogą jeździć z prędkością, która nie przekracza 90 km/h. Pojazdy z przyczepami oraz o masie powyżej 3,5 ton mogą jeździć po takich drogach z prędkością 70 km/h. Oczywiście w przypadku stojącego znaku z ograniczeniem, należy stosować się do tego znaku zarówno na drodze ekspresowej, autostradzie i wszystkich innych drogach.

Pozostałe zasady i wymagania obowiązujące na węgierskich drogach

Warto też pamiętać o kilku innych zasadach, które różnią się trochę od tych obowiązujących na terenie Polski. Jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa to osoby jadące na przednich siedzeniach mają obowiązek zapinania pasów. Pasażerowie siedzący z tyłu muszą mieć zapięte pasy podczas jazdy poza terenem zabudowanym. Jeśli chodzi o światła mijania to muszą one być włączone przez całą dobę poza terenem zabudowanym, natomiast w terenie zabudowanym włącza się je w nocy oraz w warunkach pogodowych, które ograniczają widoczność.

Należy również zwrócić uwagę na różne rodzaje obowiązkowego wyposażenia, które powinny znajdować się w samochodzie jeżdżącym po obszarze Węgier. Do takiego sprzętu zaliczają się kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz linkę holowniczą. Dodatkowo zaleca się wożenie ze sobą gaśnicy i zapasowych żarówek, ale nie są to elementy obowiązkowe.

Jeśli chodzi o ogumienie to nie ma jasno sprecyzowanych przepisów określających wymagania dotyczące typu opon. Węgry są bardzo restrykcyjne pod względem poziomu alkoholu we krwi i musi on wynosić 0 promila.

Kierowca jeżdżący po obszarze Węgier będzie potrzebował dokumentów, takich jak dokument tożsamości (może być polski dowód osobisty), prawo jazdy (akceptowane jest polskie prawo jazdy), dowód rejestracyjny auta z podbitym przeglądem, ubezpieczenie OC auta.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]