Przepisy drogowe oraz limity prędkości na włoskich drogach

włochy flaga

Włochy to bardzo często wybierany kierunek przez polskich turystów i nie tylko. Bardzo wiele osób decyduje się na wyjazd samochodowy do tego kraju. Oczywiście istotną sprawą jest, aby wyjeżdżający do Włoch pamiętali obowiązujących tam przepisach drogowych, a także ograniczeniach prędkości. Generalnie są one podobne do zasad, które obowiązują na terenie innych europejskich państw, w tym Polski, jednak istnieją pewne różnice. Przestrzeganie tych zasad jest istotne dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze oraz dla unikania drogich mandatów karnych. Warto więc zapoznać się z podstawowymi przepisami i się do nich stosować.

Dopuszczalne prędkości na włoskich autostradach, drogach ekspresowych i pozostałych drogach

Każdy wie, że autostrada to droga szybkiego ruchu, która umożliwia pokonywanie samochodem dalekich dystansów w nie za długim czasie. Dzięki takim drogom można jeździć z dużymi prędkościami, jednak również na autostradach obowiązują pewne limity, których nie wolno przekraczać. W przypadku włoskich dróg, prędkości te różnią się od siebie w zależności od rodzaju pojazdu, warunków na drodze, a także doświadczenia kierowcy. W związku z tym przed wyjazdem do Włoch konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi ograniczeniami, wyjątkami i przepisami specjalnymi.Włoskie autostrady pozwalają na jazdę z prędkością maksymalną 130 km/h i obowiązuje ona dla aut osobowych oraz dostawczych do 3,5 ton. Pojazdy z przyczepą i pozostałe pojazdy muszą jeździć z prędkością maksymalną na poziomie 80 km/h.

Innymi rodzajami dróg szybkiego ruchu są drogi ekspresowe cieszące się dużą popularnością jak autostrady. Są to zwykle obwodnice miast, ale coraz częściej usprawniają one komunikację międzymiastową we Włoszech. Ograniczenia w tym przypadku również są inne dla różnych typów pojazdów.

Włoskie drogi ekspresowe pozwalają autom osobowym i pojazdom do 3,5 ton na jazdę z prędkością maksymalną 110 km/h. Auta powyżej 3,5 ton obowiązuje ograniczenie do 80 km/h, a pojazdy z przyczepą mogą jeździć z maksymalną prędkością 70 km/h.

W przypadku pozostałych dróg, które nie są autostradami ani drogami ekspresowymi obowiązują inne prędkości. Poza terenem zabudowanym, pojazdy osobowe mogą rozwijać maksymalną prędkość do 90 km/h, auta powyżej 3,5 ton obowiązuje prędkość 80 km/h, natomiast pojazdy z przyczepą 70 km/h. W terenie zabudowanym wszystkie samochody mogą jeździć z maksymalną prędkością 50 km/h.

Niektóre autostrady z trzema pasami są wyposażone w system tutor, który mierzy średnią prędkość na danym odcinku. W takich miejscach wyraźnie sygnalizowane jest zwiększenie limitu maksymalnej prędkości do 150 km/h. Warto dodać, że osoby, które mają prawo jazdy przez okres krótszy niż 3 lata mogą poruszać się po drogach ekspresowych z prędkością maksymalną 90 km/h, a na autostradach 110 km/h.

Pozostałe zasady i wymagania drogowe we Włoszech

Istnieje też wiele innych ważnych zasad, które należy pamiętać. Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę obowiązuje na terenie niezabudowanym, a w terenie zabudowanym obowiązuje ona w przypadku ograniczonej widoczności oraz w nocy.

Wyposażenie obowiązkowe w samochodzie obejmuje przede wszystkim kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów samochodu. Konieczne jest również posiadanie trójkąta ostrzegawczego (2 trójkąty w przypadku pojazdu z przyczepą). Zaleca się również posiadanie gaśnicy i apteczki, jednak nie są to elementy obowiązkowe.Należy pamiętać o obowiązkach dotyczących zmiany ogumienia na zimowe i letnie oraz o odpowiednich bieżnikach. Różnią się one w zależności od pory roku oraz regionu.

Każdy kierowca we Włoszech powinien posiadać dokument tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, ubezpieczenie OC samochodu. Maksymalny dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi to 0,5 promila, jednak kierowcy zawodowi oraz o stażu krótszym niż 3 lata nie mogą mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu.

W przypadku otrzymania mandatu przez kierowcę zagranicznego (również Polaka), należy zapłacić go na miejscu. We włoskich miastach obowiązują różne strefy parkowania określające dni i godziny, podczas których obowiązuje zakaz parkowania. Mandat za jazdę po alkoholu może sięgnąć nawet poziomu 6000 euro. Można też otrzymać punkty karne, a nawet utracić prawo jazdy. Jazda ze zbyt dużą prędkością może kosztować nawet 3000 euro.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]