Dopuszczalne prędkości na niemieckich drogach

dozwolona prędkość w Niemczech

Dzięki otwartym granicom w ramach strefy Schengen w Unii Europejskiej, coraz większa liczba Polaków korzysta z możliwości jeżdżenia samochodem po drogach w krajach innych niż Polska.

Jednym z takich krajów są oczywiście Niemcy, do których i przez które nasi rodacy jeżdżą w celach zawodowych czy też turystycznych. Należy pamiętać, że wjeżdżając do obcego kraju, trzeba stosować się do obowiązujących tam przepisów drogowych, w tym ograniczeń prędkości.Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. W związku z tym przed udaniem się w podróż samochodową do Niemiec, warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami ruchu drogowego.

Dobrze jest poznać taryfikator mandatów, obowiązkowe wyposażenie samochodu, itp. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z obowiązującymi prędkościami i ich przestrzeganie. Można dzięki temu uniknąć wysokiego mandatu oraz innych przykrych konsekwencji.

Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym w Niemczech

W przypadku wjazdu do miasta lub innej miejscowości oznakowanej jako teren zabudowany, sytuacja jest dość jasna. Niezależnie od tego czy prowadzimy pojazd osobowy, auto z przyczepą, pojazd dostawczy o masie do 3,5 ton lub przekraczającej tę wartość – zawsze maksymalna dozwolona prędkość to 50 km/h, o ile znaki ograniczeń nie nakazują jazdy z inną prędkością.

Prędkość na drogach poza terenem zabudowanym

Jeśli chodzi o drogę poza terenem zabudowanym, która nie jest autostradą ani drogą ekspresową, wówczas należy pamiętać o ogólnym ograniczeniu prędkości. Dla aut osobowych i dostawczych o masie do 3,5 ton ograniczenie to wynosi 100 km/h. Pojazdy z przyczepami muszą stosować się do ograniczenia 80 km/h, a auta ciężarowe powyżej 3,5 tony mogą jechać z maksymalną prędkością 60 km/h.

Ograniczenia prędkości na niemieckich drogach ekspresowych

Drogi ekspresowe to nic innego jak drogi szybkiego ruchu. W związku z tym umożliwiają one jazdę z wyższą prędkością. Kierujący pojazdami osobowymi i dostawczymi o masie do 3,5 ton mogą jechać z maksymalną prędkością 130 km/h. Auta z przyczepami muszą przestrzegać ograniczenia do 100 km/h, a pojazdy ciężarowe o masie większej niż 3,5 tony nie mogą przekroczyć prędkości 80 km/h.

Niemieckie autostrady, a ograniczenie prędkości

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku autostrad. Na takich drogach kierowcy pojazdów osobowych oraz dostawczych do 3,5 ton nie muszą przestrzegać żadnych ograniczeń prędkości.

Co prawda istnieje zalecenie jazdy z maksymalną prędkością 130 km/h, jednak kierowcy wspomnianych wyżej pojazdów, którzy nie zastosują się do takich ograniczeń, nie otrzymają mandatu. Mogą natomiast liczyć się za uznanie ich za współwinnych zdarzenia drogowego oraz mogą otrzymać niższe odszkodowanie.

Jeśli chodzi o auta osobowe z przyczepami to na niemieckich autostradach obowiązuje je maksymalna prędkość 100 km/h, a pojazdy ciężarowe o masie wyższej niż 3,5 tony muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 80 km/h (tak jak na drogach ekspresowych).


Fotografia: Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]