Czy pomoc drogowa może mieć niebieskie koguty

koguty

Aby poruszać się po drodze publicznej z zastosowaniem niebieskich świateł ostrzegawczych, tzw. niebieskiego koguta, należy spełnić określone warunki zawarte w kodeksie ruchu drogowego. W świetle art. 9 i 10, pozwolenie na taką działalność mają wyłącznie te pojazdy, które kwalifikują się do grupy pojazdów uprzywilejowanych.

Pojazdy uprzywilejowane – czyli jakie?

Pojazdy uprzywilejowane to takie, które w trakcie poruszania się po ulicach, drogach szybkiego ruchu oraz autostradach, wyróżniają się niebieskimi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi o zmiennym natężeniu i głośności. Zaliczają się do nich m.in. pojazdy ratownictwa medycznego, czyli karetki, ambulanse, pojazdy ochotniczej i zawodowej straży pożarnej, policyjne radiowozy i inne samochody należące do służb mundurowych, w tym także służby celnej, granicznej, jak również straży gminnej.

Jednakowoż samochody pomocy drogowej, w świetle prawa, nie są pojazdami uprzywilejowanymi. W praktyce oznacza to, że w ruchu drogowym nie mogą stosować niebieskiego oświetlenia, a za jego bezprawne użycie grozi im taki sam mandat, jak wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu. Ze względu na charakter działalności i potencjalne niebezpieczeństwo, pomoc drogowa posiada jednak pozwolenie na stosowanie żółtego światła ostrzegawczego. Ponadto samochody należące do pomocy drogowej, powinny być w szczególny sposób oznakowane – począwszy od pomarańczowej kabiny pojazdu, przez różnego rodzaju oklejenia w charakterze informacyjnym (np. z numerem telefonu).

Fot. Pexels

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]