Darmowe holowanie – kto i gdzie może z tego skorzystać?

darmowe holowanie

Nagłe awarie czy też stłuczki drogowe to sytuacje, które nie omijają nawet najlepszych i najbardziej doświadczonych kierowców. Często w przypadku pojawienia się takich problemów, kierowcy po prostu wzywają pierwszą lepszą firmę oferującą transport przy pomocy lawety. Często osoby korzystające z takiej pomocy są zaskoczone wysokim rachunkiem za świadczoną usługę, a dodatkowo nie wiadomo czy firma ubezpieczeniowa zwróci taki koszt. Okazuje się, że istnieje możliwość skorzystania z usługi holowania za darmo.

Brak możliwości kontynuowania jazdy nie pozostawia kierowcy wielkiego pola manewru. Można poprosić kogoś znajomego o zaholowanie pojazdu do warsztatu (przy pomocy linki holowniczej), jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Innym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej oferującej nie tylko naprawy na trasie, ale również holowanie. W zasadzie wydatki poniesione w związku ze szkodą, w tym koszty holowania pojazdu, powinny zostać pokryte przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, jednak w przypadku zbyt wysokich kwot, mogą pojawić się problemy.

O czym warto pamiętać?

Osoba poszkodowana powinna zgodnie z przepisami dołożyć starań, aby skutki szkody były jak najmniej uciążliwe. Oznacza to, że dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy oferującej niższe ceny, aby niepotrzebnie nie zwiększać dodatkowo kosztów związanych z poniesioną szkodą. W przypadku zawyżonej faktury, firma ubezpieczeniowa może wypłacić tylko mniejszą kwotę, która zostanie obliczona na podstawie średnich cen usług holowania i pomocy drogowej obowiązujących na lokalnym rynku.

Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość znalezienia tańszych usług. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i konieczne jest branie pod uwagę sytuacji, w jakiej znajdował się poszkodowany oraz stanu osoby poszkodowanej. Przykładowo osoba taka mogła być w szoku, mogła nie mieć możliwości negocjowania i w związku z tym nie podjęła rozsądnej decyzji dotyczącej wyboru najbardziej opłacalnego usługodawcy. Istnieją też sytuacje, w których osoba poszkodowana nie miała nic do powiedzenia, ponieważ trafiła do szpitala, a holowanie zostało zlecone przez policję.

Darmowe holowanie w ramach usługi Assistance

Na rynku działają pewne firmy ubezpieczeniowe, które dodatkowo oferują darmowe usługi typu Assistance, które obejmują holowanie i pomoc drogową. Często wystarczy tylko wykupienie u nich polisy OC i/lub AC. Taka darmowa pomoc przysługuje klientowi również w sytuacji, w której jest on sprawcą zdarzenia drogowego. W sieci można bez problemu znaleźć informacje na temat firm, które oferują darmowe Assistance w ramach wykupionego ubezpieczenia.

Na co zwracać uwagę kupując polisę ubezpieczeniową z darmowym Assistance?

Często darmowa usługa Assistance dostępna jest tylko na terenie Polski po wypadku. Takie rozwiązanie nie spełnia wymagań wielu osób, głównie tych które podróżują dużo nie tylko po Polsce, ale również po innych krajach. Jeśli ktoś posiada starszy pojazd to osoba taka powinna zastanowić się nad usługą Assistance, która przysługuje nie tylko po wypadku, ale również po awarii. Nawet jeśli firma oferuje pomoc za granicą to warto przyjrzeć się jaka jest kwota limitu darmowej pomocy. Im jest ona wyższa, tym lepiej.

Jak widać, darmowa usługa Assistance ma wiele ograniczeń i kruczków prawnych, na które warto uważać. Czasami o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie samej polisy AC/OC i osobne dokupienie Assistance na lepszych warunkach u lepszego usługodawcy. Co prawda mało firm oferuje takie osobne usługi, ale da się je jednak znaleźć (wystarczy dobrze przejrzeć zasoby Internetu).

Wzywanie pomocy drogowej bez konsultacji z ubezpieczycielem to zły pomysł

Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa wymaga tego, aby powiadomić ją o zdarzeniu drogowym. Na polisie podane są numery centrum alarmowego albo infolinii. Tylko w takiej sytuacji przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej poinformuje o terminie i sposobie wykonania usługi z zakresu darmowego Assistance. Wezwanie pomocy drogowej bez konsultacji i zgody ubezpieczyciela będzie najczęściej wiązało się z brakiem pokrycia kosztów przez ubezpieczalnię.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której poszkodowany nie mógł powiadomić firmy ubezpieczeniowej z przyczyn niezależnych od niego lub jeśli zdarzenie drogowe miało miejsce na autostradzie i pomocy udzielały specjalne służby.

Warto też pamiętać, że jeśli samochód da się przywrócić do sprawności na trasie, wówczas klientowi nie przysługuje darmowe holowanie.

Fotografia: Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]