Jedziemy na wakacje – zobacz jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze

kombi

Wakacyjny wyjazd samochodem pod wieloma względami może się okazać najkorzystniejszą formą podróżowania. Co roku dziesiątki tysięcy Polaków wyrusza na zagraniczne wojaże za kierownicą własnych aut. Przed rozpoczęciem podróży warto jednak odpowiednio się do niej przygotować. W końcu zależy nam, by wszyscy wczasowicze bezpiecznie wrócili do domu. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze latem?

Przegląd auta to podstawa

Zanim rozpoczniemy wakacyjną podróż, upewnijmy się, że stan techniczny naszego auta nam na to pozwala. Niezbędna będzie więc wizyta w miejscowym warsztacie. Specjaliści sprawdzą, czy nasz pojazd będzie w stanie pokonywać kilkusetkilometrowe trasy. Istotnym elementem może się okazać sprawna klimatyzacja – podróż w dużych upałach może być niezwykle uciążliwa. Upewnijmy się także czy ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych są odpowiednie.

Wyposażenie pojazdu

Oczywiście poza sprawdzeniem stanu technicznego, nasze auto powinno być również odpowiednio wyposażone. Niezbędna będzie apteczka, w jej wnętrzu powinien znajdować się zestaw podstawowych leków oraz materiały opatrunkowe. W obowiązkowym wyposażeniu auta muszą znaleźć się też gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Weźmy ze sobą także podstawowe narzędzia na wypadek, gdybyśmy byli zmuszeni np. do wymiany opony w trasie. Jeśli podróżujemy z dziećmi, koniecznie pamiętajmy o fotelikach.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Przed wyjazdem warto sprawdzić jaki zakres ochrony ma nasze ubezpieczenie komunikacyjne. Jeśli zdecydujemy się wykupić np. Assistance, będziemy mogli skorzystać z usług pomocy drogowej, zarówno na terytorium Polski, jak i Europy. To bardzo ważne, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zamiast przejmować się uszkodzonym autem, będziemy mogli wsiąść w samochód zastępczy i kontynuować wyjazd. Warto zajrzeć też do ogólnych warunków ubezpieczenia i zapoznać się z wyłączeniami.

Jazda zgodna z planem

Podczas wakacyjnego wyjazdu zależy nam na tym, by do celu dojechać możliwie szybko i bez problemów. Dlatego przed wyruszeniem w podróż warto dokładnie zaplanować całą trasę. Zaktualizujmy mapy w GPS-ie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki nim będziemy wiedzieć wcześniej o wszystkich utrudnieniach i objazdach.

Odpoczynek w trasie

Oszacujmy ile czasu zajmie nam dotarcie do miejsca docelowego. Jeśli zajdzie taka potrzeba poszukajmy miejsc, w których będziemy mogli odpocząć lub przenocować. Na każde dwie godziny jazdy powinny przypadać ok. 10-15 minut postoju. Nie starajmy się dojechać za wszelką cenę. Jeśli odczuwamy zmęczenie, zatrzymajmy samochód i rozprostujmy kości.