Co warto wiedzieć o trójkącie ostrzegawczym

trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy to co prawda mały i łatwy do zapomnienia, ale jednocześnie bardzo ważny przedmiot będący jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu. Właściwe wykorzystanie trójkąta ostrzegawczego zgodnie z obowiązującymi przepisami może zapobiec poważnej tragedii na drodze, ponieważ dzięki temu sprzętowi można dokładnie zasygnalizować postój pojazdu na drodze spowodowany awarią, stłuczką, itp.

Trójkąt ostrzegawczy – obowiązkowy element wyposażenia pojazdu

Trójkąt ostrzegawczy jest często określany w przepisach mianem trójkąta odblaskowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz niezbędnych elementów wyposażenia, każdy pojazd zarejestrowany na terenie naszego kraju musi posiadać gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Wymóg ten dotyczy jednak kierowców samochodów, a nie motocyklistów. Brak trójkąta oznacza brak możliwości sygnalizowania miejsca awarii oraz wiąże się z otrzymaniem mandatu w przypadku kontroli drogowej.

Gdzie można kupić trójkąt ostrzegawczy i jaka jest jego cena?

Na szczęście trójkąt ostrzegawczy jest produktem łatwo dostępnym na terenie naszego kraju. Elementy te są bowiem sprzedawane przez wiele marketów, stacje benzynowe czy też sklepy internetowe. Cena takiego produktu to od kilkunastu do około 20 zł, a w przypadku kupna zestawu razem z apteczką lub gaśnicą, koszt nieznacznie wzrasta.

Trójkąt nie musi spełniać żadnych specjalnych wymagań. Powinien on posiadać homologację określającą wielkość i powierzchnię odblaskową trójkąta. Ze względów komfortu, o wiele lepiej jest inwestować w trójkąty, które szybko i łatwo się rozkładają. Dobrym pomysłem jest kupno trójkąta w sztywnym opakowaniu chroniącym przed uszkodzeniem i ułatwiającym przechowywanie.

Kiedy powinno się skorzystać z trójkąta ostrzegawczego?

Każdego kierowcę mogą spotkać różne nieprzyjemne i niespodziewane sytuacje drogowe. To właśnie w przypadku stłuczki lub nagłej awarii należy skorzystać z trójkąta ostrzegawczego, którego zadaniem jest odpowiednio wczesne informowanie innych użytkowników ruchu drogowego o zbliżaniu się do miejsca unieruchomienia pojazdu. Dzięki temu mogą odpowiednio wcześniej zmniejszyć prędkość i ominąć uszkodzone auto.

Trójkąta należy używać w każdym przypadku na autostradzie, a poza obszarem zabudowanym w przypadku postoju na miejscu zabronionym lub słabo widocznym (np. na poboczu). Dodatkowo należy używać trójkąta na obszarze zabudowanym w miejscu, w którym postój jest niedozwolony.

Jak ustawiać trójkąt ostrzegawczy?

Jeśli chodzi o drogi szybkiego ruchu, takie jak autostrady i drogi ekspresowe, trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w odległości 100 metrów od pojazdu na jezdni lub na poboczu, w zależności od miejsca, w którym samochód został unieruchomiony. Ważne jest też uruchomienie świateł awaryjnych w pojeździe lub świateł pozycyjnych, jeśli samochód nie posiada oświetlenia awaryjnego.

W przypadku postoju poza terenem zabudowanym, obowiązek sygnalizacji nie dotyczy sytuacji, w której pojazd stoi w dozwolonym miejscu i jest widoczny z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego. W pozostałych przypadkach należy umieścić trójkąt w odległości 30-50 metrów od auta. Lepiej jest jednak skorzystać z górnej granicy, ponieważ 30 metrów to za mało dla pojazdów jadących z dużą prędkością.

Na terenie zabudowanym, trójkąt należy umieścić w odległości nie większej niż 1 metr od unieruchomionego pojazdu. Ustawiając trójkąt należy zrobić to tak, aby nie utrudniać przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego.