Jaki jest koszt holowania pojazdu i jakie kroki należy podjąć, aby był on jak najniższy?

assistance

Każdy kierowca będzie miał z pewnością w swoim życiu taką sytuację, która wymusi na nim konieczność wezwania lawety, gdyż jego pojazd ulegnie jakiejś awarii. Ile kosztuje taka usługa w Polsce? Odpowiedź na owo pytanie znajduje się w dalszej części tekstu.

Korzystanie z polisy assistance jest opłacalne

Z każdym rokiem na popularności w Polsce zyskują ubezpieczenia assistance. To dobrowolny rodzaj ubezpieczenia, który ma za zadanie zagwarantować dla kupującego pomoc w nagłych sytuacjach jak: niespodziewana awaria samochodu. Niestety wciąż niewielki odsetek kierowców decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania, a wpływ na taki stan rzeczy może mieć mała wiedza na temat owego rodzaju ubezpieczenia. Należy pamiętać o tym, że rozeznanie w sprawie ubezpieczeń assistance może sprawić, że uda się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, gdyż istnieją różne polisy assistance, które mogą oferować w zależności od siebie różniące się nieznacznie pakiety np.: jeden pakiet może oferować jedynie darmowe holowanie, podczas gdy drugi pakiet jest rozszerzony dodatkowo o pomoc w naprawie pojazdu. Polisy assistance mogą działać również za granicą, jednak nie tyczy się to wszystkich rodzajów.

Co, gdy nie posiadamy assistance

Wiele osób posiada ubezpieczenie assistance, nawet nie za bardzo zdając sobie z tego sprawę. Jednak bywają też takie sytuacje, podczas których nie posiadamy owego ubezpieczenia, spotka nas awaria na drodze i trzeba odholować pojazd do warsztatu. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia jak samodzielnie zorganizować transport. Należy przy tym pamiętać, aby holowaniem zajęła się osoba, która jest doświadczonym kierowcą, aby nie skończyło się to jeszcze gorzej dla naszego samochodu i dla nas. W przypadku, gdy jesteśmy blisko domu czy mamy znajomego, mieszkającego niedaleko, dobrym rozwiązaniem jest poproszenie go o pomoc, pod warunkiem, że nie jest to dla niego żaden problem. Zdarzają się tacy znajomi, którzy za taką przyjacielską przysługę oczekują sporej zapłaty. Lepiej być przygotowanym w ostateczności również na taki wariant. Gorzej jest, gdy samochód znajduje się w takim stanie, który uniemożliwia przez przepisy jego holowanie. W takiej sytuacji należy zadzwonić po pomoc drogową.

Jak znaleźć firmę, która zajmie się odholowaniem naszego pojazdu?

Możliwości jest kilka. Pierwszym sposobem znalezienia takiej firmy jest kontakt z infolinią PZU, dzięki której dowiemy się, gdzie możemy się zgłosić z pytaniem o pomoc. Drugim sposobem jest poszukanie informacji na własną rękę w internecie. Ważnym jest, aby podczas naszych poszukiwań działać rozważnie i z chłodną głową, aby w ostatecznym rozrachunku wybrać tą korzystną i opłacalną dla nas opcję. Tutaj z pomocą przychodzi pomoc drogowa z Poznania. Pomóc w naszych poszukiwaniach odpowiedniej oferty, mogą opinie innych ludzi na temat danych firm, które są zamieszczane w internecie na rozmaitych forach.

Jaka jest cena holowania?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż ceny za holowanie pojazdu są różne. Wynika to głównie z faktu, że wpływa na to szereg zmiennych jak: masa pojazdu, miejsca czy długości odcinka holowania. Cena, jaką trzeba zapłacić za holowanie samochodu osobowego, waha się w przedziale od 1 zł do 1,7 zł za kilometr. Trochę więcej należy zapłacić za holowanie busa czy vana. Cena takiej usługi to od 1,5 zł do 2 zł za kilometr. Koszt holowania na terenie miejskim wyniesie nas od 100 zł do 320 zł. Znajomość powyższych cen może okazać się niezwykle przydatna w sytuacjach, gdy jakaś firma wyceni swoje usługi zbyt wysoko lub dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji na drodze z naszym udziałem.

Wskazówki na przyszłość

Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się w przyszłości użyteczne:

– ubezpieczenie się na przyszłość jest dobrym pomysłem, gdyż znacznie ułatwia nam wiele kwestii w sytuacjach, gdy potrzebne jest holowanie samochodu.

– ubezpieczenie assistance występuje w różnych wariantach i może stanowić dla nas ciekawą opcję, nad którą warto się zastanowić.

– warto zdobyć większą wiedzę na temat ubezpieczeń, gdyż może okazać się to bardzo przydatne podczas podpisywania umowy.

Zanim wezwiesz pomoc skontaktuj się z ubezpieczycielem

Powyższą wskazówkę warto wziąć sobie do serca, gdyż znaczna część towarzystw ubezpieczeniowych chce wiedzieć, gdy przydarzy nam się jedna z wymienionych sytuacji. Nie zawsze jednak możemy skontaktować się z ubezpieczycielem. Na szczęście takie przypadki są uwzględniane przez ubezpieczyciela. Kiedy występują takie wyjątki? W poniższych sytuacjach:

– kierowca nie może skontaktować się z ubezpieczycielem z niezależnych od siebie przyczyn.

– Posiadacz samochodu musi czekać na służby drogowe, gdyż na autostradzie zdarzyło się coś poważnego.

Tylko w takich przypadkach dopuszczalny jest brak wcześniejszego kontaktu z ubezpieczycielem. W reszcie przypadków natychmiastowy kontakt jest konieczny.

Podsumowanie

Dla każdego kierowcy takie sytuacje na drodze jak: wypadek czy awaria pojazdy są nieprzyjemnymi i trudnymi doświadczeniami. Dlatego warto wiedzieć, jak należy się w ich trakcie zachować. Najważniejszą kwestią jest zachowanie zdrowego rozsądku i natychmiastowy kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. W sytuacji braku ubezpieczenia konieczne jest wezwanie miejscowej firmy, która ma w swojej ofercie takie usługi jak: pomoc dla kierowców w niespodziewanych sytuacjach. Należy przy tym uważać, aby nie zostać naciągniętym na wysokie koszty. Pomocnym może okazać się chłodna głowa, znajomość tematu ubezpieczeń oraz posiadanie właściwych polis ubezpieczeniowych. Dlatego warto mieć obszerną wiedzę na ten temat, trochę doświadczenia i być przezornym, aby nic nas nigdy nie zdołało zaskoczyć. Dzięki temu takie niespodzianki jak: awaria samochodu nie będą dla nas zbyt wielkim szokiem. Czas i pieniądze są w naszym życiu bardzo istotne, więc postępujmy sprawnie i rozważnie, aby ich nie marnować.

Fotografia: Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]