Czym jest ubezpieczenie GAP?

ubezpieczenie gap

Dla osób, które są zainteresowane zakupem samochodu na kredyt lub leasing, ciekawym rozwiązaniem może być ubezpieczenie GAP, które w razie wypadku, kolizji bądź kradzieży, chroni wartość naszego samochodu. Jak wygląda działanie takiego ubezpieczenia w przypadku leasingu?

Czym jest ubezpieczenie od straty finansowej?

Ubezpieczenie GAP jest jedną z ofert ubezpieczalni, która polega na ochronie wartości rynkowej samochodu w przypadku jego uszkodzenia. Dzięki temu kolizja czy wypadek naszego auta nie sprawi, że jego wartość się mocno zmniejszy.

Po 3 latach wartość samochodu zwykle dość znacząco spada. Ubezpieczenie GAP sprawia, że w razie kradzieży auta lub wystąpienia szkody całkowitej, ubezpieczyciel może obliczyć nam odszkodowanie, biorąc wartość rynkową auta sprzed kradzieży bądź wypadku. Ów ubezpieczenie zostaje wypłacone w pomniejszeniu o spadek wartości pojazdu. Dlatego można traktować ubezpieczenie GAP jako ubezpieczenie straty finansowej.

W praktyce ubezpieczenie GAP wygląda mniej więcej następująco:

Etap 1: Postanawiamy, że nowy samochód zakupimy w leasingu

Etap 2: Auto, które chcemy kupić, kosztuje nas 60 000 zł, natomiast umowę z firmą leasingową podpisujemy na 3 lata.

Etap 3: Przydarza nam się kolizja drogowa niedługo po zakupie samochodu

Etap 4: Ubezpieczyciel stwierdza, że mamy do czynienia ze szkodą całkowitą.

Etap 5: AC pokrywa część kosztów. Po wypadku samochód jest wart 45 000 zł, natomiast jego wrak 10 000 zł.

Dzięki polisie otrzymujemy 35 000 zł odszkodowania. Po ewentualnym sprzedaniu auta na nasze konto trafi kolejne 10 000 zł. Problem w tym, że nadal nie dysponujemy kwotą, którą musimy zwrócić firmie leasingowej z tytułu spłaty raty pojazdu. Na szczęście jest taka opcja jak ubezpieczenie GAP, dzięki której możliwe jest pokrycie różnicy w kosztach.

Jak kupić online ubezpieczenie GAP?

W obecnych czasach, aby zakupić jakąkolwiek polisę, oferowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, nie trzeba wychodzić z domu, gdyż większość jest dostępna online. Kupno takiej polisy jest dziecinnie proste. Wystarczy wejść w porównywarkę polis a następnie wybrać interesujące nas rozwiązanie.

Ubezpieczenia zawierane przez internet mają to do siebie, że formalności są ograniczone do minimum. W praktyce oznacza to brak konieczności gromadzenia zbędnych dokumentów, a także spotkań z ubezpieczycielem.

Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś nie ma dostępu do internetu. Przede wszystkim są to osoby starsze. Z myślą o takich osobach towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały w stacjonarnych placówkach specjalną ofertę. Nigdy nie wiadomo, co spotka nas lub naszych najbliższych, dlatego warto zapoznać się z ofertą firm ubezpieczeniowych, aby móc zapewnić sobie oraz najbliższym ochronę.

Czy warto sięgnąć po ubezpieczenie GAP w leasingu?

Ubezpieczenie GAP jest przeznaczone dla osób, które chcą wziąć samochód w leasing bądź kupić go na kredyt. Czas ważności takiej polisy jest ograniczony do momentu trwania umowy z firmą leasingową. Czy warto po owo ubezpieczenie sięgnąć? To zależy od naszych potrzeb, ale również od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia GAP zamierzamy wybrać. Można wyróżnić:

– GAP indeksowy – suma odszkodowania wynosi w takim przypadku 20-30 proc. wartości rynkowej auta.

– GAP fakturowy – zabezpiecza wartość rynkową pojazdu w największym stopniu i gwarantuje wypłatę różnicy między wartością rynkową sprzed wypadku a ceną pojazdu z faktury.

– GAP Casco – ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia OC lub AC a sumą ubezpieczenia z polisy AC, która była ważna w momencie zawarcia ubezpieczenia

– GAP finansowy –  pokrywa różnicę pomiędzy niespłaconymi ratami leasingu a kwotą odszkodowania, jakie zostało uzyskane z AC. To najtańsza polisa GAP.

W przypadku, gdy zależy nam na ochronie naszego samochodu, zwłaszcza gdy jest on nowy i szybko traci na wartości, to dobrze jest skorzystać z jednej z podanych ofert. Przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować sytuację finansową i swoje oczekiwania z przedstawicielem danej firmy ubezpieczeniowej.

Cena polisy GAP

Nie jest łatwo oszacować dokładną kwotę, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie GAP. Cena przeważnie waha się od 0,4 proc. do 1,2 proc. wartości samochodu rocznie. Przede wszystkim jest to zależne od wartości naszego samochodu. Oprócz tego na cenę polisy GAP wpływa również rodzaj ubezpieczenia. Najdroższą opcją jest GAP fakturowy, z kolei najtańszą GAP finansowy.

To idealna opcja, zwłaszcza gdy kupujemy nowy samochód. Wybierając GAP fakturowy, możemy liczyć na to, że odszkodowanie będzie wyższe niż nasze zobowiązania wobec leasingodawcy. Potencjalna nadwyżka trafia wtedy do naszego portfela. Rodzaj ubezpieczenia jednak powinien być dopasowany do naszych potrzeb, a także możliwości.