pęknięta opona

Jak poradzić sobie z pękniętą oponą na autostradzie A2?

Autostrada A2 to bardzo ważna droga szybkiego ruchu, która łączy zachodnią granicę naszego kraju ze wschodnimi regionami, aż do Warszawy. Oprócz tego przecina się z autostradą A1 oraz wieloma innymi ważnymi trasami. Nic więc dziwnego, że każdego dnia korzysta z niej wielu kierowców pojazdów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Jazda po autostradzie wiąże się z wieloma atutami, ale nie należy zapominać o tym, że również na takich drogach mogą się przytrafić różnego rodzaju awarie i problemy. Jedną z nich jest pęknięcie opony.

Zasady postępowania w przypadku pęknięcia opony na autostradzie A2

Opona może pęknąć ze względu na jakieś ostre przedmioty znajdujące się na drodze lub po prostu w wyniku jej nadmiernego zużycia. W takim przypadku konieczna jest jej natychmiastowa wymiana, ponieważ jazda z przebitą oponą może doprowadzić do zniszczenia felgi oraz do wielu innych poważnych problemów z pojazdem. Gdy dojdzie do takiej awarii, nie należy panikować. W pierwszej kolejności warto w miarę możliwości zjechać na parking, do punktu obsługi podróżnych (jeśli takie punkty są blisko) lub po prostu na pas awaryjny, aby nie utrudniać ruchu.

Warto pamiętać, że samodzielne naprawy na autostradzie są niemożliwe, więc wymiany opony można dokonać jedynie na parkingu lub w punkcie obsługi podróżnych. W pozostałych przypadkach niezbędne jest holowanie lub skorzystanie z usług wyspecjalizowanych serwisów, których specjalizacją jest mobilna wulkanizacja. Posiadają one odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania napraw na autostradzie.

Po zatrzymaniu pojazdu poza autostradą, można przystąpić do samodzielnej naprawy lub zadzwonić po pomoc. Jeśli auto stoi na pasie awaryjnym, wówczas należy oznaczyć odpowiednio miejsce, umieszczając trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem. Nie należy również zapominać o włączeniu świateł awaryjnych. Dobrym pomysłem jest założenie kamizelki odblaskowej i wyjście poza barierki autostrady, a następnie wezwanie pomocy drogowej lub firmy oferującej wulkanizację mobilną. Po odholowaniu auta w bezpieczne miejsce i przeprowadzeniu naprawy, można przystąpić do dalszej jazdy.

Jak widać postępowanie w przypadku uszkodzenia opony na autostradzie A2 nie jest skomplikowane. Należy tylko zachować zimną krew i wykonać kilka podstawowych czynności. Takie same procedury dotyczą również postępowania w przypadku pęknięcia opony na innych autostradach lub drogach ekspresowych.

Fotografia: stock.adobe.com/autor: Irina