holowanie aut

Jak bezpiecznie holować auto?

Nie wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć. To samo dotyczy tych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie jazdy samochodem. Może być wtedy potrzebna pomoc drogowa. W tym artykule powiemy, o czym należy pamiętać przy holowaniu.

Kiedy holowanie może okazać się potrzebne?

Istnieją takie sytuacje, kiedy holowanie okazuje się niezbędne. Warto wtedy nie ryzykować i zwrócić się o pomoc drogową. Jednym z fachowców, na których warto liczyć jest firma AutoHolownik.

Holowanie jest możliwe m.in. w przypadku samochodów, które uczestniczyły w kolizji i doznały niewielkich uszkodzeń np.: doszło do defektu elementów blacharskich. Do pojazdów, które można holować, zaliczają się również te, z których wycieka płyn chłodniczy bądź silnikowy. Należy jednak wcześniej spróbować zatrzymać wyciek. W przypadku, gdy to się nie uda, powinno się zadzwonić po lawetę, gdyż pojawiające się plamy na drodze mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych pojazdów na drodze.

Samochód, który ma zerwany pasek wieloklinowy, cewkę zapłonową, przewody wysokiego napięcia lub takie, do których wlano przez pomyłkę niewłaściwe paliwo, również nadaje się do holowania. Ostatnia z wymienionych sytuacji ma miejsce dość często. Należy niezwłocznie odholować auto do warsztatu, jeśli coś takiego nam się przytrafi, aby układ wytryskowy został tam oczyszczony.

Holowanie pojazdów z zatartym bądź przegrzanym silnikiem także jest możliwe. To samo dotyczy aut z uszkodzonym układem chłodniczym oraz tych, posiadających defekt jednego z czujników, które uniemożliwiają uruchomienie jednostki napędowej i stanowią zagrożenie dla innych kierowców na drodze.

W jaki sposób holować samochód osobowy?

Na początku należy go odpowiedniego przygotować, aby nadawał się on do holowania. Konieczne jest zamontowanie linki holowniczej w samochodzie holującym i przymocowanie jej do tzw. ucha holowniczego, które znajdują się pod zderzakiem. Nie każdy samochód ma je zamontowane w pojazdach, dlatego czasami trzeba je kupić i wkręcić we właściwe miejsce. Najlepiej używać oryginalnego ucha, gdyż inne mogą nie być dopasowane.

Następnie należy zamontować linkę holowniczą w aucie, posiadającym defekt. Należy pamiętać o tym, aby nie przyczepiać jej do zderzaka pojazdu, gdyż może ono spowodować zagrożenie w trakcie holowania. Wiele razy już się zdarzyło, że zderzak został w taki sposób wyrwany. W przypadku zaczepienia linki do wahacza może to doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia auta.

Należy również zamontować w holowanym aucie trójkąt ostrzegawczy. Powinien być on umieszczony na tylnej szybie od zewnętrznej strony, aby pozostali uczestnicy ruchu drogowego go widzieli.

Jakie akcesoria do holowania pojazdu osobowego są potrzebne?

Potrzebne są do holowania trzy rzeczy:

– linka holownicza,

– sztywny hol,

– trójkąt ostrzegawczy,

Wytrzymałość linki holowniczej powinna być dostosowana do wagi (masy) holowanego pojazdu, a ona sama powinna mieć długość od czterech do sześciu metrów. Standardowe linki zazwyczaj zdołają holować pojazdy, których masa wynosi do trzech i pół tony. Można je zakupić za około 30 zł, co jest dość niską ceną. Wydając więcej na linkę, można liczyć na lepszą wytrzymałość. Należy pamiętać przy zakupie linki o tym, aby miała ona biało-czerwone barwy. W przypadku, gdy jest ona innego koloru, koniecznym jest, umieszczenie na niej żółtych bądź czerwonych chorągiewek.

Należy też pamiętać o tym, aby hol był sztywny oraz miał długość około 3 metrów. W każdym samochodzie musi też się znajdować trójkąt ostrzegawczy.

Zasady bezpiecznego holowania

W trakcie holowania warto przestrzegać następujących zasad:

– należy wybierać drogi, które cechują się jak najmniejszym natężeniem ruchu oraz nie posiadają rond i skomplikowanych skrzyżowań.

– kierujący holowanym pojazdem powinien zadbać o to, aby lina holująca była napięta.

– w trakcie prowadzenia auta nie można zbyt mocno szarpać samochodem.

– na drogach wielopasmowych można jechać jedynie prawym pasem.

– oba pojazdy muszą sygnalizować zamiar skrętu.

– na przejściach dla pieszych należy zachować szczególną uwagę.

– należy utrzymywać cały czas stałą odległość pomiędzy pojazdami.

– w terenie zabudowanym należy jechać maksymalnie 30 km/h, a w terenie niezabudowanym prędkość może wynieść maksymalnie 60 km/h.

– holowanie aut na autostradzie jest zabronione.

– w pojazdach muszą być włączone światła mijania.

– w holowanym pojeździe musi siedzieć kierowca, który ma odpowiednie uprawnienia.

Jakich samochodów nie wolno holować?

W trakcie holowania zabronione są następujące czynności:

– holowanie aut na autostradzie,

– holowanie pojazdu przy pomocy linki, gdy ten ma uszkodzony jeden z układów hamulcowych (w takim przypadku warto posłużyć się sztywnym holem),

– włączać świateł awaryjnych w obu samochodach (holującym i holowanym),

– holowanie pojazdu, gdy pojazd holujący posiada przyczepę bądź naczepę,

– holowanie więcej niż jednego pojazdu,

– holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów (można bowiem uszkodzić skrzynię biegów, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami),

– holowanie pojazdów hybrydowych oraz z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym, w których doszło do awarii jednostki napędowej. Istnieje bowiem ryzyko odpadnięcia zawieszenia (lepiej wezwać fachowców, tak samo, jak w przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów),

Lepiej nie ryzykować i zaufać fachowcom

W sytuacjach, gdy nie chcemy samodzielnie holować pojazdy bądź nie czujemy się na siłach, lepiej jest nie ryzykować i zaufać fachowcom. Firma AutoHolownik to całodobowa pomoc drogowa, która swoje usługi świadczy na terenie Krakowa. Czas reakcji firmy od momentu zgłoszenia pomocy wynosi jedynie 20 minut, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem.

Firma AutoHolownik działa już trochę czasu na rynku i ma doświadczenie w profesjonalnym holowaniu oraz wulkanizacji i naprawach aut po wypadkach. Dodatkowo świadczy ona swe usługi bezpośrednio na miejscu awarii. Poza tym klienci mogą rozliczyć się za pomoc w formie bezgotówkowej, dzięki współpracy serwisu z siecią PZU.

Artykuł powstał we współpracy z krakowską pomocą drogową.

Fotografia: Freepik Premium