słupek przy drodze

Jak czytać dane na słupkach przy drodze?

Praktycznie na każdej drodze kierowcy stykają się ze słupkami drogowymi. Szczególnie w okresie wakacyjnym w przypadku pokonywania dalekich tras można napotkać setki, a nawet tysiące takich słupków. Okazuje się, że są one bardzo przydatne i mogą uratować czyjeś życie.

Słupki znajdujące się przy drogach są odpowiedzialne za tak zwany pikietaż. Ich zadaniem jest numerowanie dróg co sto metrów. Samo odczytywanie informacji z takich słupków jest bardzo łatwe. Należy jednak znać ogólną zasadę ich oznaczania. Nad odblaskowym elementem na górnej części słupka umieszczana jest tabliczka z numerem drogi, jednak nie zawsze się ona pojawia. Jest ona bowiem mocowana tylko na słupkach przy drogach krajowych i wojewódzkich.

Pozostałe elementy oznaczeń są takie same dla wszystkich rodzajów słupków drogowych. Pierwsza liczba pod odblaskiem to informacja o pełnym kilometrze danej drogi, natomiast druga cyfra oznacza kolejny 100-metrowy odcinek danego kilometra.

Słupki ratują życie

W przypadku napotkania wypadku drogowego, dzięki słupkom można podać bardzo ważne informacje dyspozytorom pracującym w centrum alarmowym. Dzięki takim danym miejsce zdarzenia jest znane z dokładnością do stu metrów, a to pozwala na szybkie dotarcie pomocy we właściwe miejsce. Słupki takie są więc przydatne, ponieważ można bardzo dokładnie określić miejsce zdarzenia nawet nie znając nazw najbliższych miejscowości.

Słupki takie ułatwiają również orientację w terenie, a także przydają się podczas wzywania pomocy drogowej, gdy dotknie nas nagła awaria, stłuczka lub inne zdarzenie drogowe. Warto więc zwracać uwagę na te elementy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy mogą się one nam przydać.

Fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1301184