fotoradar

Kto wystawia i wysyła mandaty z fotoradarów?

Tzw. ciężka noga kierowcy może słono kosztować, gdy na drodze niespodziewanie pojawi się fotoradar. Konsekwencje niedostosowania prędkości mogą być bolesne dla kieszeni. Jakie kary grożą kierowcom, kto wystawia mandaty i czy można ich nie przyjąć?

Fotoradary to doskonale znane wszystkim urządzenia, które rejestrują przekroczenie dopuszczalnej na danym odcinku drogi prędkości przez kierowców. Na zdjęciu z fotoradaru widoczne są numery rejestracyjne pojazdu, osoba kierująca, data, godzina, miejsce zdarzenia, prędkość z jaką jechał pojazd oraz dopuszczalna szybkość z jaką powinien się poruszać.

Wystarczy, że na liczniku pojawi się o kilka km/h większa prędkość niż dozwolona w danym miejscu, by fotoradar wychwycił samochód i zrobił zdjęcie. Następstwem tego rodzaju wykroczenia są kary finansowe i punkty karne. Sposób na uniknięcie mandatu jest bardzo prosty. Noga z gazu i zachowanie ostrożności na drodze. Przed każdym fotoradarem znajduje się znak informujący o kontroli prędkości.

Mandat z fotoradaru – kto wystawia?

W momencie przekroczenia przez pojazd dopuszczalnej prędkości obowiązującej na konkretnym odcinku drogi, fotoradar wykonuje zdjęcie. Następnie trafia ono do Centralnego Systemu Przetwarzania.

Wystawianiem mandatów zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Wcześniej jednak musi pozyskać informacje o właścicielu pojazdu. A te otrzymuje z Centralnej Ewidencji Pojazdów.Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia może przyjść nawet do 180 dni, bo tyle czasu właśnie ma GITD na wysłanie pisma. Wiąże się to z ogromną ilością zdjęć z fotoradarów, które każdego dnia rejestrują kolejnych piratów.

Mandat – kiedy przyjąć, a kiedy odmówić?

Co zrobić po otrzymania pisma z GITD?

Kierowcy mogą przyznać się do winy i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia.

Jeżeli właściciel pojazdu nie siedział za kierownicą w momencie przekroczenia prędkości może wskazać osobę, która wówczas prowadziła jego auto.

Trzecią możliwością jest niewskazanie osoby, która kierowała samochodem i przyjęcie lub odmówienie przyjęcia mandatu za nieokreślenie osoby winnej przekroczenia.

W sytuacji, gdy kierowca nie chce zapłacić sprawa trafia do sądu.

Kierowca może nie zgodzić się na przyjęcie mandatu w następujących przypadkach:
– gdy zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne i nie widać kierowcy,
– gdy na zdjęciu widać tył samochodu, wtedy również nie da się ustalić kierowcy,
– gdy na zdjęciu widać kilka pojazdów i nie jest jednoznaczne, który z nich poruszał się za szybko,
– gdy od stwierdzenia wykroczenia upłynęło 180 dni,
– gdy od wykroczenia minął rok.

Warto zaznaczyć również, że mandaty z fotoradarów ulegają przedawnieniu w dwóch przypadkach: gdy minie rok, a postępowanie nie zostało wszczęte oraz po 2 latach jeśli postępowanie zostało wszczęte przed upływem roku.

Przekroczenie prędkości – jakie kary?

Wysokość kary finansowej i liczba naliczonych punktów karnych zależy od tego o ile została przekroczona prędkość.

Mandat waha się od 50 zł przy przekroczeniu prędkości o 10 km/h do nawet 500 zł, gdy poruszamy się z prędkością o ponad 50 km/h za dużą niż można na danej drodze.

Piraci drogowi mogą też zostać ukarani maksymalnie 10 punktami.

Zdjęcie główne: Pixabay