auto na lawecie

Prawidłowe holowanie pojazdu

Na kierowców czyha bardzo wiele niespodziewanych sytuacji drogowych, które wymagają od nich prawidłowego i szybkiego działania. Najczęściej chodzi o kolizje drogowe, stłuczki, a także niespodziewane awarie. Gdy auta nie da się naprawić na trasie, ostatecznym rozwiązaniem jest holowanie pojazdu, które wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Nieprawidłowe holowanie samochodów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, takimi jak na przykład wysoki mandat (np. za nieprawidłowe użycie świateł awaryjnych, itp.).

Czym jest holowanie samochodu?

Holowanie auta to czynność polegająca na ciągnięciu pojazdu silnikowego przez inny pojazd z silnikiem, gdy auto holowane utraciło swoją sprawność i nie jest w stanie samodzielnie jechać. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest kolizja lub nagła awaria samochodu. Podczas holowania stosowana jest specjalna linka lub inne połączenie między autami.

Do holowania aut można używać połączeń sztywnych lub giętkich. W przypadku holowania pojazdu motocyklowego konieczne jest giętkie połączenie pozwalające na łatwe odczepienie. Jeśli chodzi o polskie przepisy to nie określają one wyraźnie sposobu holowania. Można w tym celu wykorzystać linkę holowniczą, łańcuch oraz wiele innych przedmiotów zapewniających wydajne i bezpieczne holowanie. W przypadku sztywnego połączenia, wymagana jest sprawność jednego z układów hamulcowych w pojeździe, który jest holowany.

Podstawowe zasady holowania auta

Polskie prawo wyraźnie mówi o prędkości, z jaką można holować auto. W obszarze zabudowanym maksymalna prędkość to 30 km/h, natomiast maksymalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 60 km/h. Samochód holujący musi mieć włączone światła mijania nawet w warunkach dostatecznej widoczności. Warto też pamiętać o tym, że auto holowane nie może używać świateł awaryjnych.

Istotna jest nie tylko maksymalna prędkość, ale również odległość między pojazdami. W przypadku sztywnego połączenia odległość ta nie może być większa niż 3 metry, a w przypadku połączenia giętkiego, odległość ta to od 4 do 6 metrów. Należy również odpowiednio oznakować połączenie między samochodami. Zwykle są to biało-czerwone pasy, a czasami pojazd posiada chorągiewkę w kolorze żółtym lub czerwonym.

 

Odpowiednie oznaczenie holowanego pojazdu

Każdy holowany pojazd (oprócz motocykla) powinien być zaopatrzony w odblaskowy trójkąt ostrzegawczy znajdujący się po lewej stronie. W warunkach ograniczonej widoczności konieczne jest również włączenie świateł pozycyjnych. Wielu kierowców umieszcza trójkąt za tylną szybą, a policjanci przymykają na to oko, jednak należy pamiętać, że jest to błąd. Oprócz oznaczenia trójkątem, holowany pojazd może wysyłać sygnały błyskowe w kolorze żółtym.

Zasady te nie są trudne i warto się z nimi zapoznać oraz ich przestrzegać nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale również po to, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Fot: Pixabay