kasa fiskalna

Czy pomoc drogowa musi mieć kasę fiskalną?

Usługi pomocy drogowej a kasa fiskalna

Najczęściej pomoc drogowa kojarzy nam się z lawetą i wieziony na niej rozbity samochód. Jednak transport uszkodzonych pojazdów to tylko mała część usług, jakie świadczy pomoc drogowa. Możemy po nią zadzwonić, gdy potrzebujemy wsparcia przy zmianie opony bądź koła. Pomoże nam też, jeżeli zatrzaśniemy drzwi do samochodu, a tam zostały w stacyjce kluczyki itp.

Kierowca mający kłopoty z samodzielnym uporaniem się z awarią swojego samochodu może liczyć na pomoc drogową na każdym kroku. Czasami trzeba będzie auto odholować, ale jeżeli naprawa może odbyć się w miejscu zdarzenia, zostanie ona usunięta od ręki.

Jakie przepisy regulują posiadanie kasy fiskalnej w usługach pomocy drogowej

W Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w paragrafie 4 ust.1 pkt 2 zawarta została informacja, iż podmioty świadczące konkretne usługi muszą mieć kasę fiskalną. W podpunkcie c) wymieniono usługę naprawiania pojazdów silnikowych oraz motorowerów. Dodano, iż dotyczy to również naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania.

W podpunkcie d) $4 ust.1 pkt 2 wymieniono, iż podmiot gospodarczy musi mieć kasę fiskalną, jeżeli świadczy usługi w zakresie wymiany opon i kół. Wynika z tych informacji fakt posiadania przez pomoc drogową kasy fiskalnej. Tak jak wynika z powyższego, pomoc drogowa właśnie świadczy takie drobne usługi jak wymiana koła itd.

Pomoc drogowa i po co jej kasa fiskalna

Kasa fiskalna to nie tylko obowiązek narzucony przez Ministra Rozwoju i Finansów. To także bardzo dobra pomoc przy sprawnym zapisywaniu zdarzeń płatniczych. Rejestracja, jaką dokonuje kasa fiskalna, wyręcza przedsiębiorcę od zagubienia się w rachunkach.

Urządzenie rejestrujące każdą transakcję daje możliwość szybkiego podsumowania każdego dnia roboczego pod względem finansowym. Prowadzona księga przychodów i rozchodów jest ułatwiona. Oszczędza się dzięki temu także czas spędzony przy prowadzeniu ewidencji.

Czy bać się kasy fiskalnej online?

Tradycyjne kasy fiskalne wydawały jedynie paragony sprzedażowe. Obecnie zostały unowocześnione. Wprowadzono do nich dodatkowe funkcje jak np. możliwość drukowania od ręki faktur. Dzięki takim rozbudowanym terminalom wystarczy wpisać dane usługobiorcy i kasa wystawia stosowny dokument.

Można także korzystać z kasy fiskalnej on-line. Bardzo wygodna aplikacja, która jest dostępna już od czerwca 2020 roku. Aby kasa mogła działać, potrzebny jest dostęp do Internetu. Wymóg ten jest konieczny, by kasa mogła automatycznie przesłać dane do CRK (Centralnego Repozytorium Kas). Rejestr prowadzony jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Kiedy Repozytorium łączy się z kasą fiskalną?

Repozytorium (CRK) łączy się z kasą fiskalną online użytkownika co pewien czas. Zwykle jest to około co 2 godziny. Dlatego użytkownik takiej kasy musi mieć stały dostęp do Internetu. Rzadko jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy Szef KAS będzie chciał pobrać rejestr naszych transakcji. Wykonuje to bez naszej wiedzy.

Czy są dotacje do kas fiskalnych online?

Jest przewidziana dotacja na zakup kasy fiskalnej online w wysokości do 700 zł netto. Jeżeli kasa będzie kosztować mniej niż 700 zł, wówczas możemy liczyć w najlepszym przypadku na zwrot 90% za zakup urządzenia. W przypadku kas kosztujących np. 1000 zł, czy 2000 zł, zwrot zawsze będzie tylko 700 zł.

Kto ma obowiązek instalowania kas fiskalnych online?

Między innymi usługodawcy ujęci w $4 ust. 1 pkt 2 c) i d), czyli interesująca nas pomoc drogowa.

Zdjęcie główne: Pixabay