Jak postępować w razie wypadku drogowego? Oto najważniejsze zasady

Wypadek na drodze może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Ważne, żeby wiedzieć, jak na niego zareagować. To oczywiste, że tego typu przeżycie wywołuje szok. Warto jednak pamiętać, że od nas, może zależeć życie innych osób. Dlatego warto wziąć się w garść i wiedzieć, jak działać w razie wypadku drogowego.
Wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu lądowym, w trakcie którego jeden z uczestników zginął, albo odniósł obrażenia, które spowodowały naruszenia narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwające ponad 7 dni. Można zatem przyjąć, że wszędzie tam, gdzie komuś coś się stało, doszło do wypadku.
Wypadek drogowy może mieć różne formy. Może w nim uczestniczyć jeden lub więcej samochodów, które zderzyły się ze sobą. Może dojść do uderzenia jednym samochodem w barierki, drzewo, słup, albo wypadnięcie z drogi. Może dojść do potrącenia pieszego, zderzenia z rowerzystą albo motocyklistą. Nie będziemy analizować przyczyn wypadków, bo od tego jest Policja. Zajmiemy się tym, jak się zachować w razie wypadku drogowego.

Jesteś uczestnikiem wypadku – co robić?

Postaraj się jak najszybciej wezwać pomoc – dzwoń pod numer alarmowy 112.
To najważniejsze, ma to bowiem kluczowy wpływ na zdrowie i życie uczestników wypadku. W tym i Ciebie.

1. Jeśli nie możesz dostać się do telefonu, staraj się wezwać pomoc w inny sposób. Dawaj znaki innym kierowcom, albo pieszym.

2. Jeśli jest to możliwe, włącz światła awaryjne w aucie, aby ostrzec innych kierowców.

3. Jeśli jest to możliwe – opuść pojazd i postaraj się zabezpieczyć miejsce wypadku, aby ostrzec innych kierowców.

4. Jeśli Twoje auto ma na wyposażeniu system e-call, naciśnij przycisk wezwania pomocy.

Pamiętaj o tym, że możesz być w szoku po wypadku. Przez to mogłaś/eś odnieść poważne obrażenia, zagrażające zdrowiu, ale na skutek szoku nie czujesz bólu.

Herzi Pinki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego – co robić?

Przede wszystkim – jak najszybciej zadzwoń pod numer alarmowy 112 (lub alternatywne numery alarmowe (997, 998, 999) i wezwij pomoc.
• Podaj jak najwięcej szczegółów, dotyczących miejsca wypadku. Dzięki temu służby ratunkowe łatwiej dojadą do miejsca wypadku.
• Oznacz miejsce wypadku. Wykorzystaj własny trójkąt ostrzegawczy i trójkąty z uszkodzonych aut. Załóż kamizelkę odblaskową.
• Ustaw swoje auto tak, żeby było widoczne z daleka i uruchom w nim światła awaryjne i postojowe, tak, aby oświetlały miejsce wypadku. Oznaczenie miejsca wypadku jest konieczne, aby inny kierowca nie wjechał w rozbite auta.
• Ostrzegaj innych kierowców, wykorzystując światło latarki podręcznej albo latarkę wbudowaną w telefon komórkowy.
• Zacznij stosować pierwszą pomoc, aby ratować ludzi.

Pamiętaj o ostrożności podczas zbliżania się do aut, które uległy wypadkowi

Weź ze swojego auta gaśnicę, apteczkę i klucz do kół, aby móc ewentualnie zbić szybę w aucie, które uległo wypadkowi. Załóż kamizelkę odblaskową w nocy. Weź nóż, który może być potrzebny do odcięcia pasów bezpieczeństwa.
Nie wyciągaj rannych na siłę z samochodów, albowiem możesz spowodować więcej szkód i spotęgować ich rany. Osoby ranne mogą być uwięzione i muszą zostać uwolnione przez Straż Pożarną, dysponującą narzędziami do cięcia metalu.
• Ułóż rannego pieszego albo rowerzystę w pozycji bezpiecznej. Nie przesuwaj go, bo możesz spotęgować urazy kręgosłupa.
• Sprawdź, czy z pojazdów, uczestniczących w wypadku nie wylewa się paliwo albo nie ulatnia się gaz z instalacji LPG (wyczujesz jego woń). Nie zbliżaj się do aut, bo może to grozić wybuchem.
• Pamiętaj, że w samochodzie elektrycznym albo hybrydowym możesz zostać porażony prądem o bardzo dużym napięciu, co jest śmiertelnie niebezpieczne. Baterie litowo – jonowe w uszkodzonym samochodzie elektrycznym i hybrydowym mogą zacząć gwałtownie się palić i wydzielać mnóstwo trującego dymu.
Zawsze zachowuj szczególną ostrożność!

Wypadek drogowy – co robić w razie wypadku? FxJ, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jeśli możesz dostać się do aut uczestniczących w wypadku i chcesz pomóc, to…

Przypominamy! Pamiętaj, że pierwszy krok to wezwanie profesjonalnej pomocy! Zadzwoń pod 112 i wezwij pomoc na miejsce wypadku! Poinformuj dokładnie, co się stało i gdzie, ile osób jest rannych i w jakim są stanie.

Jeśli możesz bezpiecznie podejść do aut, to:
• Postaraj się otworzyć drzwi, albo wybij okno tak, żeby nie poranić osób w środku.
• Wyłącz zapłon pojazdu spalinowego. Wyciągnij kluczyk ze stacyjki. To wyłączy także przepływ prądu w aucie z napędem elektrycznym i hybrydowym. Dzięki temu ryzyko zapłonu auta będzie znacznie mniejsze.
• Nawiąż kontakt z osobami w środku pojazdu. Uspokój je, powiedz, że pomoc została już wezwana.
• Jeśli osoby wewnątrz aut są nieprzytomne, zbadaj ich puls i zacznij stosować pierwszą pomoc. Jeśli nie widać oznak uszkodzenia kręgosłupa, albo osoby nie są uwięzione w aucie, możesz spróbować je wydostać i odciągnąć od pojazdu. Pamiętaj jednak, że niefachowa pierwsza pomoc i wyciąganie kogoś na siłę może spowodować jeszcze większe uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć.
• Jeśli pojawił się płomień pod maską auta, zgaś go korzystając z gaśnicy samochodowej.

Najważniejsi są ludzie, ich zdrowie i życie. Po zabraniu ich przez karetki, Policja będzie przeprowadzać czynności dochodzeniowe, mające ustalić przyczyny wypadku i winnych. Dopiero po ich zakończeniu będzie można zabrać auto z miejsca wypadku. Jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej.
W niektórych przypadkach auto może zostać zatrzymane przez Policję, jako dowód.