Jak przechowywać opony po sezonie? 5 ważnych wskazówek

Co zrobić, by opony samochodowe służyły nam jak najdłużej, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa? Często niedocenianym elementem ich eksploatacji jest przechowywanie po sezonie. Przedstawiamy kilka ważnych rad na ten temat.

Gdzie przechowywać opony? Wybierz odpowiednie miejsce

Niektórzy kierowcy przywiązują dużą wagę do zakupu odpowiednich opon, o jak najwyższej jakości i najlepszych parametrach, produkowanych przez solidne marki. Faktem jest jednak, że niezależnie od tego, czy użytkujemy opony Vredestein, Pirelli, Michelin, Continental czy też te oferowane przez mniej znane marki, powinniśmy je przechowywać w odpowiednich warunkach. Inaczej mogą ulec odkształceniom lub degradacji.

Odpowiednie miejsce na przechowywanie opon to zamknięte pomieszczenie, odizolowane od warunków atmosferycznych. Ważne, by opony były składowane w nim w suchym i zacienionym miejscu, nieznajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Najlepiej, by pomieszczenie było odporne na wahania wilgotności powietrza oraz aby panująca w nim temperatura nie spadała poniżej 5°C ani nie rosła powyżej ok. 25 stopni. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji piwnicę lub garaż, w których trudno o zapewnienie idealnych warunków temperaturowych, nie musimy się poddawać. Zadbajmy za to o solidne wypełnienie pozostałych punktów naszego poradnika.

Jak przygotować opony do przechowania? 

Złym pomysłem jest odkładanie do przechowalni opon bezpośrednio po demontażu z samochodu. Często są one zabrudzone błotem i pyłem drogowym. Dobrym rozwiązaniem jest umycie ich wodą pod ciśnieniem i wysuszenie. Producenci ogumienia nie zalecają dodatkowej konserwacji opon przed przechowaniem. Zaniechajmy więc użycia czernideł czy innych podobnych środków. Lepiej użyć ich po ponownej instalacji opon w pojeździe. Umyte i wysuszone opony warto umieścić w workach foliowych, które następnie szczelnie zamkniemy.

Odizoluj przechowywane opony od niepożądanych substancji

Szczelnie zamknięte worki foliowe zapewnią przechowywanym oponom odseparowanie od warunków zewnętrznych. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi np. kontakt z promieniami UV (tak czy inaczej pamiętajmy o umieszczeniu opon w zacienionym miejscu). Odizolowane opony nie będą także narażone na kontakt z substancjami chemicznymi, z których szczególnie groźne są np. rozpuszczalniki. Folia zabezpieczająca zapobiegnie także odparowywaniu z opon substancji oleistych, które są składnikiem mieszanki gumowej, używanej przy produkcji opon.

fot. dostarczone przez SklepOpon.com 

Przechowywanie opon wraz z felgami

Sposób przechowywania ogumienia zależy bezpośrednio od tego, czy po sezonie demontujemy opony z felg, czy też nie. O wiele łatwiejsze zadanie mają kierowcy, posiadający dwa komplety kół. Opony wraz z felgami można przechowywać umieszczone w stosie, jedna na drugiej. Ponieważ znajduje się w nich powietrze (warto sprawdzić, czy ciśnienie jest odpowiednie), nie powinny w takiej sytuacji ulec odkształceniom. Jeszcze lepszym pomysłem jest zakup specjalnego stojaka, który pozwoli na umieszczenie kół jedno na drugim, ale w taki sposób, by nie stykały się one ze sobą. Opony wraz z felgami można przechowywać także np. na hakach, zawieszonych na ścianie bądź suficie. Eksperci motoryzacyjni nie zalecają przechowywania kół w pozycji pionowej.

Jak przechowywać opony bez felg?

Przechowywanie opon zdjętych z felg jest nieco trudniejsze. Najlepiej umieścić je ustawione pionowo, jedna przy drugiej. Najlepiej jednak, by nie stały na podłodze pomieszczenia, lecz np. na regale, bądź specjalnym stojaku lub wieszaku. O oponach bez felg nie możemy jednak zapomnieć na cały sezon – powinniśmy co kilka tygodni zmieniać ich położenie, obracając o ok. 90 stopni wokół ich osi. W ten sposób zapobiegniemy odkształceniom gumy, z której są wykonane. W przypadku opon bez felg nie ma mowy o przechowywaniu na hakach, przytwierdzonych do ścian czy sufitów. Spowodowałoby to bardzo szybkie odkształcenie gumy, mogące skutkować brakiem możliwości ponownego montażu na feldze bądź niemożnością prawidłowego wyważenia koła.

Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, z powodzeniem możemy liczyć na to, że nasze opony nie ulegają wypaczeniu czy degradacji przed ponownym montażem w pojeździe. Jeżeli nie jesteśmy w stanie stworzyć im odpowiednich warunków w domowych realiach, możemy skorzystać z oferty tzw. hoteli dla opon, czyli przechowalni, zwykle prowadzonych przy warsztatach naprawczych lub wulkanizacyjnych.