bmw

Jak wypełnić druk PCC-3 po zakupie samochodu?

Nabywca używanego auta jest zobowiązany do dopełnienia wielu formalności. Koniecznością jest nie tylko przerejestrowanie samochodu, ale również opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dowiedz się, jaki druk należy złożyć w urzędzie skarbowym i ile wyniesie należna opłata.

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to dopiero początek formalności związanych z nabyciem pojazdu. Jedną z pierwszych czynności jest zgłoszenie faktu zakupu samochodu do urzędu skarbowego i rozliczenie się z fiskusem.

PCC po zakupie samochodu – to konieczność?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, regulowany Ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek jego opłacenia pojawia się m.in. w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży przez osoby niezajmujące się działalnością handlową. Jeżeli więc nabywasz samochód od osoby prywatnej, wówczas jesteś zobowiązany do opłacenia podatku.

Wyjątek od tej reguły stanowią następujące przypadki:

  • wartość nabywanego auta jest niższa od 1000 zł,
  • nabywcą jest osoba niepełnosprawna, która kupuje samochód na własny użytek,
  • auto zostało zakupione poza granicami kraju.

Pamiętaj! Nie możesz celowo zaniżać ceny pojazdu. Przepisy jasno określają, że liczy się wartość rynkowa samochodu, nie zaś kwota wpisana w umowie.

Jeżeli cena auta jest niska, wówczas urzędnik ma prawo zastosować stawkę adekwatną do wartości rynkowej.

Druk PCC-3 – do czego jest potrzebny?

Druk PCC-3 jest deklaracją niezbędną do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wypełniają go zarówno osoby, które nabyły używany pojazd od osoby prywatnej albo też otrzymały go w formie darowizny.

Jak poprawnie wypełnić druk PCC-3?

Jeśli masz takie życzenie, druk PCC-3 możesz wypełnić bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić mnóstwo czasu, identyczny druk znajdziesz w Internecie – na stronie rządowej (podatki.gov.pl). Warto przy tym podkreślić, że formularz jest interaktywny, dzięki czemu nie musisz go drukować w celu ręcznego wypełnienia.

Do wyboru masz dwie możliwości interaktywnego wypełniania formularza:

  • standardowo – wpisujesz dane w każdej rubryce,
  • poprzez kreator – odpowiadasz tylko na pytania, a deklaracja wygeneruje się samodzielnie.

Szczegółową instrukcję interaktywnego wypełniania deklaracji PCC-3 znajdziesz w artykule https://rankomat.pl/samochod/pcc-3-jak-wypelnic. Dowiedz się, jak uzupełnić poszczególne rubryki – jakie wpisać dane, aby formularz był poprawny.

Jak i gdzie złożyć formularz PCC-3?

Formularz PCC-3 możesz złożyć na dwa sposoby: bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Internetu.

Złożenie wniosku bezpośrednio w urzędzie skarbowym

Tutaj sprawa jest prosta – drukujesz formularz i składasz go bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo czasu, a jednocześnie wymaga od ciebie pewnej dyspozycyjności.

Złożenie wniosku online

Możliwość złożenia wniosku online jest dużym udogodnieniem, ponieważ wówczas odpada bezpośrednia wizyta w urzędzie. Wystarczy tylko zalogować się w serwisie podatki.gov.pl, a następnie wybrać konkretną deklarację. Po jej wypełnieniu pojawi się opcja wysłania online. Aby to było możliwe, koniecznością będzie przeprowadzenie autoryzacji. Odbywa się to za pośrednictwem podpisu elektronicznego albo po wpisaniu kwoty przychodu za 2020 rok.

Gdy już dokument zostanie wysłany, należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość pojawi się w deklaracji PCC-3. Wystarczy zatem wykonać przelew na rachunek bankowy urzędu skarbowego, aby dopełnić formalności z tą instytucją.

Pamiętaj! Na złożenie deklaracji PCC-3 i zapłacenie należnego podatku masz 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz doliczyć odsetki – zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Jeżeli nie złożysz na czas deklaracji ani nie opłacisz podatku, musisz jak najszybciej naprawić ten „błąd”. Koniecznością jest także poinformowanie o tym urząd skarbowy, składając tzw. czynny żal.

Fot. dostarczone przez Rankomat.pl