jazda po alkoholu

Kara za jazdę po alkoholu

Na bezpieczeństwo na drogach składa się wiele elementów m.in. warunki atmosferyczne, infrastruktura drogowa, stan techniczny pojazdu, umiejętności i doświadczenie kierowców, a także ich zachowanie i to czy wsiadają za kółko będąc trzeźwym. Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu kierowca naraża życie swoje i innych i musi liczyć się z surowymi konsekwencjami w postaci kary grzywny, pozbawienia wolności lub nawet dożywotniego zakazu prowadzenia.

Każdego dnia na polskich drogach ginie kilka osób. Przyczyn jest wiele m.in. niedostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych, brawura czy jazda pod wpływem alkoholu. Niestety grupa tych ostatnich nie maleje, a policyjne statystyki są zatrważające. Mimo wielu kampanii edukacyjnych i wzmożonych kontroli drogowych wciąż słyszy się o śmiertelnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców.

Jazda w stanie po spożyciu

Polskie prawo przewiduje kary, których wysokość zależy od ilości promili we krwi kierującego.

Osoba mająca we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub też w 1 dm3 wydychanego powietrza wykazuje od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu znajduje się w tzw. stanie po spożyciu.

Kierowanie pojazdem traktowane jest wówczas jako wykroczenie. Karą w tym przypadku jest pozbawienie wolności od 5 do 30 dni lub grzywna w wysokości od 50 do 5 tys. złotych, a także 10 punktów karnych. Sąd też wydaje zakaz prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jazda w stanie nietrzeźwości

Inaczej polskie prawo podchodzi do kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Stan nietrzeźwości osiąga się w momencie, gdy dawka alkoholu we krwi wynosi ponad 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Jazda samochodem jest wtedy traktowana jak przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Wysokość grzywny ustala sąd biorąc pod uwagę sytuację finansową kierowcy, który dopuścił się jazdy po alkoholu. Może ona wynieść od 10 do maksymalnie 540 stawek dziennych. Kierowcy w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się także z karą jaką jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który wydawany jest nie mniej niż na 3 i maksymalnie na 15 lat. W sytuacji, gdy kierowca był już wcześniej skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości lub prowadził pojazd w okresie, kiedy obowiązywał go zakaz prowadzenia, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Należy również pamiętać, że osoby wobec których orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów na okres dłuższy niż 1 rok mają obowiązek ponownego podejścia do egzaminu na prawo jazdy.

Dożywotni zakaz prowadzenia

Dożywotni zakaz wsiadania za kółko może zostać nałożony przez sąd, gdy kierowca był nietrzeźwy, a w wyniku przestępstwa inna osoba poniosła śmierć lub doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Najsurowszy wymiar kary nakładany jest też na kierujących, którzy po raz trzeci dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu.

Fotografia: Pixabay