Rozmowa przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu – jakie grożą za to kary?

W dzisiejszych czasach wielu kierowców nie przestrzega przepisów i prowadzi rozmowy telefoniczne w czasie prowadzenia samochodu. Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji o tym jak niebezpieczne jest rozmawianie przez telefon w czasie jazdy, wielu kierowców lekceważy zagrożenie i doprowadza do poważnych wypadków. Oprócz wypadków i stłuczek, rozmowa przez telefon w czasie kierowania pojazdem wiąże się z dość surowymi karami.

Rozmowa przez telefon w czasie prowadzenia auta główną przyczyną wielu zdarzeń drogowych

Każdego dnia na drogach w naszym kraju zdarzają się różnego rodzaju kolizje, stłuczki i wypadki. Bardzo często przyczyną takich zdarzeń drogowych jest:

  • nieustąpienie pierwszeństwa,
  • jazda z prędkością niedostosowaną do warunków drogowych,
  • jazda pod wpływem alkoholu,
  • niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Bardzo często powyższe przyczyny są spowodowane przez używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Prowadzi to do nieuwagi, ignorowania ostrzeżeń, ograniczeń prędkości czy też zasad dotyczących zachowania bezpiecznej odległości. Bardzo wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu.

Niestety wielu kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy lub wysyła wiadomości SMS nie zwracając uwagi na to co się dzieje na drodze. Nawet krótkie użytkowanie telefonu i odwrócenie wzroku od drogi na kilka sekund ogranicza percepcję i koncentrację, która jest niezwykle kluczowa podczas jazdy.

Kary grożące za użytkowanie telefonu w czasie jazdy

Wielu kierowców twierdzi, że zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z korzystania z telefonu w czasie jazdy. Pomimo tego liczba kierowców korzystających z telefonów, rozmawiających i piszących SMSy podczas jazdy stale rośnie. Zgodnie z polskimi przepisami zabronione jest prowadzenie auta i jednoczesne korzystanie z telefonu, który wymaga trzymania mikrofonu lub słuchawki w ręku.

Nieprzestrzeganie tego przepisu wiąże się z karą w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Warto dodać, że policjant nie musi przyłapać kierowcy na łamaniu przepisów. Wystarczy uwiecznienie tego na monitoringu lub przez fotoradar.

Jakie kary można otrzymać w innych krajach?

Korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest również zabronione w innych krajach. Warto przyjrzeć się jak wyglądają kary w ich przypadku.

  • Holandia – obowiązują tutaj najwyższe kary. Używanie telefonu w czasie jazdy wiąże się z mandatem w wysokości nawet 420 Euro.
  • Niemcy – używanie telefonu, gdy silnik auta jest odpalony to kara na poziomie 100 Euro. Jeśli dodatkowo kierowca spowoduje w ten sposób zagrożenie w ruchu drogowym (nawet jeśli uda się uniknąć wypadku) to kara wzrasta do 200 Euro.
  • Francja – tutaj również obowiązują wysokie mandaty, ale najwyższą karą jest natychmiastowe odebranie prawa jazdy, jeśli przepisy drogowe zostały naruszone w wyniku korzystania z telefonu.

Czy liczbę wypadków można ograniczyć?

Problem korzystania z telefonu komórkowego dotyczy nie tylko kierowców, ale również nieuważnych pieszych. Warto zdać sobie sprawę z zagrożeń oraz poczytać trochę na ich temat w Internecie.

Sposobem na uniknięcie wypadków jest odłożenie wszelkich rozmów i konwersacji pisemnych do czasu dojechania do celu lub na miejsce postoju. Jeśli jednak telefon jest potrzebny w celach zawodowych, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kupno zestawu głośnomówiącego. Dzięki temu można prowadzić rozmowę patrząc jednocześnie na drogę i kontrolując sytuację.

Zestawy takie na szczęście nie są drogie i można kupić je bez problemu w wielu polskich sklepach.