Spalona tarcza sprzęgła – spalone sprzęgło. Czy wzywać pomoc drogową?

Sprzęgło to część układu przeniesienia napędu. To część eksploatacyjna, zatem pewnego dnia się zepsuje. Sprzęgło rzadko kiedy psuje się od razu, chyba, że kierowca spali tarczę sprzęgła. Jakie są objawy spalonego sprzęgła? Czy można jechać ze spalonym sprzęgłem, czy trzeba wezwać pomoc drogową?

Tarcza sprzęgła to najważniejsza część całego sprzęgła, która łączy się z kołem zamachowym albo dwumasowym kołem zamachowym. Wtedy możliwe jest przenoszenie napędu z silnika na skrzynię biegów – a samochód może jechać. Najcięższą pracę tarcza sprzęgła wykonuje wtedy, gdy kierowca rusza z miejsca, wrzucając pierwszy bieg.

Spalona tarcza sprzęgła – jak rozpoznać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, standardowo sprzęgło nie psuje się od razu. W większości przypadków wcześniej pojawiają się pierwsze objawy awarii albo zużycia, takie jak: problemy z podjechaniem pod górę (auto bardzo mocno słabnie), problemy z ruszaniem z miejsca, problemy ze zmianą biegów. One narastają.
Sprzęgło zużywa się częściej w tych autach, które są przede wszystkim eksploatowane w mieście. Nic w tym dziwnego – kierowca częściej zmienia biegi i częściej rusza.
Agresywna jazda, gwałtowne ruszanie z miejsca też znacząco przyspiesza zużycie sprzęgła.

Wcześniej wspomnieliśmy też, że może dojść do zniszczenia tarczy sprzęgła na skutek nieodpowiedniego traktowania auta. Może. Wystarczy, że kierowca w trakcie zimy znajdzie się na śliskiej nawierzchni i będzie starał się za wszelką cenę wyjechać, naciskając bez litości gaz. Koła będą buksować, auto i tak nie wyjedzie, a tarcza ulegnie spaleniu.

Oczywiście, spalona tarcza sprzęgła może utrudnić życie kierowcy także podczas jazdy po trasie. Po prostu, w pewnym momencie, podczas zmiany biegów, zużyta tarcza da znać, że już ma dość.
Jak rozpoznać, że tarcza sprzęgła uległa spaleniu? Pierwsza oznaka uszkodzenia to wyjątkowo niemiły smród, który przypomina woń podgrzewanego asfaltu, wymieszanego z czymś paskudnym. Woń jest wyjątkowo niemiła, ale gorszy jest drugi problem. To problemy ze zmianą biegów. Kierowca nie może zmienić biegu. I to jest najgorsza rzecz.

dave_7 from Lethbridge, Canada, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Czy można jechać ze spaloną tarczą sprzęgła?

To zależy od tego, jak bardzo jest ona uszkodzona. Tarcza sprzęgła pokryta jest specjalną powierzchnią roboczą. To ona powinna zazębiać się z kołem zamachowym. I to ona ulega spaleniu. Jeśli zostanie mocno zużyta, nie ma możliwości zazębienia się tarczy sprzęgła z kołem zamachowym, a zatem nie ma możliwości, aby móc zmienić bieg.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musisz jak najszybciej zjechać z drogi, w bezpieczny sposób. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. Wyłącz silnik. Poczekaj minimum pół godziny. To niezbędne, aby sprzęgło ostygło.
Po upływie tego czasu spróbuj uruchomić silnik. Następnie spróbuj ruszyć, delikatnie. Udało się wrzucić pierwsze bieg? Jest szansa, że będzie dobrze. Przejedź trochę po parkingu albo po bocznej drodze, z małą prędkością. Udaje się wrzucać kolejne biegi? Jest szansa, że dojedziesz do domu.
O czym musisz pamiętać? Jedź spokojnie i równomiernie, staraj się unikać zmiany biegów. Najlepiej jedź po trasie, aby unikać jazdy miejskiej, wiążącej się z ciągłym ruszaniem i zmianami biegów. Jeśli znów pojawią się problemy po dłuższym czasie – zatrzymaj się, odczekaj pół godziny aż sprzęgło ostygnie. Kontynuuj jazdę. Może uda się dojechać do domu.

Jeśli nie udaje się włączyć biegu, nadal pojawia się niemiła woń spalonej tarczy sprzęgła – nie ryzykuj. Wezwij pomoc drogową. Raczej nie uda się wymienić sprzęgła na miejscu. Jest to zbyt skomplikowana naprawa. Laweta zawiezie Cię do wybranego warsztatu w okolicy albo do Twojego domu.
Którą opcję wybrać? Naszym zdaniem lepiej zawieźć auto na lawecie do domu. Wówczas będziesz mógł/mogła spokojnie poszukać odpowiedniego warsztatu (może masz swój, z którego wiernie korzystasz) i znaleźć część w odpowiednim dla Ciebie przedziale cenowym.
Naprawa w warsztacie w obcym mieście może być bardzo droga. Do tego może będzie trzeba czekać na naprawę do 3 dni (sprowadzenie części, czekanie na miejsce w kolejce), co będzie jeszcze generować koszty związane z hotelem.

Ile musisz zapłacić za nowe sprzęgło?

Tarcza sprzęgła jest jednym z trzech elementów sprzęgła i można ją dokupić osobno. Ale nie rób tego. Kup kompletny zestaw sprzęgła, który kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej.
Za samo sprzęgło zapłacisz ok. 600 – 800 złotych.
Wymiana może kosztować tyle samo. Mechanik musi też wymienić olej w skrzyni biegów i dyferencjale.
W samochodach z dwumasowym kołem zamachowym, zgodnie z regułami sztuki, powinno się też wymienić dwumasę. Zestaw dwumasa plus sprzęgło kosztuje od 2400 do ok. 5000 zł w zależności od samochodu.

Spalona tarcza sprzęgła? Wezwij pomoc drogową

Miej zawsze ze sobą sprawny, naładowany telefon. W razie potrzeby skorzystaj z naszej strony, co pozwoli Ci szybko znaleźć Pomoc Drogową w okolicy. Wpisz tylko nazwę miejscowości, w której się znajdujesz, do wyszukiwarki.