Samochód gaśnie w trakcie jazdy silnik gaśnie w trakcie jazdy

Twoje auto gaśnie w trakcie jazdy? Silnik gaśnie w trakcie jazdy? To może być awaria czujnika!

Jeśli Twój samochód gaśnie w trakcie jazdy, powodem awarii może być awaria jednego z trzech czujników. To czujnik położenia wału korbowego, czujnik położenia wałka rozrządu i czujnik temperatury płynu chłodzącego. Jeśli Twoje auto gaśnie podczas jazdy – nie ryzykuj, tylko zatrzymaj się i wezwij pomoc drogową. Wymiana takiego czujnika trwa kilka chwil!

Wyobraź sobie, że jedziesz z dużą prędkością. Nagle wyłącza się silnik Twojego samochodu. Już samo to jest wyjątkowo stresujące. Ale ma to też szereg innych skutków. Silnik nie tylko napędza samochód. Jeśli silnik gaśnie w trakcie jazdy, w Twoim samochodzie przestanie działać również elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy. Poza tym konieczne będzie naciskanie pedału hamulca z całej siły, bo jeśli silnik przestanie pracować, nie będzie odpowiedniego podciśnienia w układzie. Może też szybko zabraknąć prądu, bo cała instalacja nagle zacznie korzystać z akumulatora. Kiedy zatrzyma się silnik, co będzie napędzać alternator?

Dlaczego silnik gaśnie w trakcie jazdy?

Jednym z najczęstszych powodów jest to, że silnik jest wyłączany przez sterownik silnika ECU. Dlaczego? Na skutek awarii jednego z trzech czujników, które stale przesyłają dane do sterownika.
Jakie to czujniki?
Czujnik położenia wału korbowego. Współpracuje on z kołem sygnałowym, zamontowanym na wale korbowym. Koło ma specjalne wycięcia. Kiedy koło się porusza, czujnik wykrywa zmiany pola magnetycznego. Na ich podstawie generuje sygnał, który przekazuje do sterownika silnika.
Awaria czujnika powoduje, że do sterownika spływają zafałszowane dane. Sterownik może zatrzymać silnik, albowiem oprogramowanie sterownika może wskazać, że doszło do zerwania napędu rozrządu.
Czujnik położenia wałka rozrządu. Współpracuje z kołem sygnałowym, zamontowanym na wałki rozrządu. Działa dokładnie tak samo, jak czujnik położenia wału korbowego. Jest też tak samo zbudowany. Jego awaria niesie takie same skutki, jak awaria czujnika położenia wału korbowego.
Czujnik temperatury płynu chłodzącego. Zmiany temperatury są wykrywane przez jego element pomiarowy i przekształcane na sygnał elektryczny, przekazywany do sterownika silnika. Kiedy ulegnie awarii, może przesyłać zafałszowane dane. Wówczas sterownik silnika może unieruchomić silnik, albowiem oprogramowanie sterownika może wskazać na zagrożenie zatarciem silnika. Dzieje się tak, kiedy do sterownika dociera informacja o zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodzącego. Powinno to też powodować stałe uruchamianie wentylatora chłodnicy – kierowca powinien to słyszeć.

Petar Milošević, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Powyższe czujniki mogą ulec awarii na skutek zwarć wewnętrznych, uszkodzenia przewodów zasilająco-sygnałowych, a w przypadku dwóch pierwszych może dojść też do zabrudzenia elementu pomiarowego olejem silnikowym, jeśli ten wycieka z silnika.
Może również dojść do zaśniedzenia złączy we wtyczce, co będzie powodować utrudniony przepływ prądu.
Awaria każdego z czujników może być bardzo łatwo wykryta po podłączeniu do złącza OBD2 diagnostyki komputerowej. Mechanik może również sprawdzić wtyczkę i sam czujnik za pomocą omomierza, który pozwoli skontrolować poprawność generowanego sygnału.

Silnik gaśnie w trakcie jazdy? Wezwij pomoc drogową!

Mechanicy z pomocy drogowej wymienią każdy z powyższych czujników w ciągu kilku minut. Po co ryzykować wypadek?
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki – znajdź Pomoc Drogową w swojej okolicy. Wpisz nazwę miejscowości, w której jesteś – szybko otrzymasz listę Pomocy Drogowych w okolicy!