Jak wyrejestrować auto? – sprawdź

samochody

W Polsce obowiązuje prawo, które przewiduje kilka sytuacji gdzie właściciel samochodu jest zobowiązany, aby wyrejestrować swój samochód. Jest to bardzo istotne, bowiem niedopełnienie tego obowiązku może przyczynić się do kary grzywny, która wynieść może nawet kilka tysięcy złotych! Wielu kierowców zastanawia się jak wyrejestrować swoje auto? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to oraz inne nurtujące Cię pytania!

Wyrejestrowanie samochodu- kiedy musisz to zrobić?

Należy podkreślić, iż polskie przepisy prawne bardzo jasno i klarownie mówią w jakich sytuacjach istnieje konieczność aby wyrejestrować auto, chodzi między innymi o:

  • kasację samochodu
  • sprzedaż auta za granicę
  • kradzież pojazdu
  • przekazanie samochodu do demontażu
  • oraz wycofanie auta z obiegu

Powinieneś mieć także na uwadze, iż może nastąpić nieprzewidziana sytuacja, bowiem wyrejestrowany przez Ciebie samochód z powodu kradzieży może się odnaleźć! Aczkolwiek przepisy, które obowiązują w Polsce umożliwiają kierowcom ponowne zarejestrowanie pojazdu w takiej sytuacji. Co istotne, rejestracja może zostać przeprowadzona na dotychczasowego właściciela, pod warunkiem jeśli zostaną przedstawione wymagane dokumenty!

Gdzie wyrejestrować samochód?

Pamiętaj, że jeśli chcesz wyrejestrować swój samochód, Twoim obowiązkiem jest udanie się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, który znajduje się w w Twojej miejscowości. Będąc w wydziale musisz uzupełnić wniosek urzędowy, jednakże do tej czynności wymagane są niezbędne dokumenty takie jak:

  1. Dokument tożsamości.
  2. Potwierdzenie zapłaty za wyrejestrowanie samochodu.

Opłaty należy dokonać z reguły w kasie urzędu, po spełnieniu wymagań Twój pojazd zostanie wyrejestrowany w trybie natychmiastowym, jednak zdarzają się również sytuacje kiedy dany urząd może odrzucić wniosek, w tym przypadku właściciel pojazdu otrzymuje 14 dni na złożenie odwołania!

Wyrejestrowanie auta – jakie są potrzebne dokumenty?

Należy pamiętać, iż rodzaj wymaganych dokumentów jest uzależniony od powodu wyrejestrowania pojazdu, aczkolwiek w każdym z przypadków są one konieczne! W sytuacji kiedy przekazujesz swój samochód do demontażu masz obowiązek posiadać: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny a także kartę pojazdu. Jeśli Twój samochód został skradziony musisz posiadać specjalne zaświadczenie, które jest wydawane przez właściwą jednostkę policji, oraz oświadczenie właściciela samochodu o wystąpieniu danego zdarzenia, w tym przypadku również obowiązkowy jest dowód i karta pojazdu. Natomiast jeśli wywozisz samochód za granicę powinieneś posiadać dokument, który jest potwierdzeniem zbycia, oraz kopię rejestracji za granicą. Powinieneś mieć na uwadze, że wszystkie deklaracje, które składasz muszą pokrywać się ze stanem faktycznym, ponieważ w innym przypadku grozi odpowiedzialność karna!

Wyrejestrowanie samochodu a sprzedaż auta

Obecnie bardzo wielu kierowców zadaje sobie pytanie czy sprzedaż samochodu jest równoznaczna z automatycznym wyrejestrowaniem auta? Odpowiedź jest jasna- oczywiście nie jest to prawdą, bowiem w takiej sytuacji Twój samochód oznacza pojazd zarejestrowany! Jeżeli chodzi o dotychczasowego właściciela, w tym przypadku jest on zobowiązany aby powiadomić właściwy urząd, co istotne należy tego dokonać w ciągu 30 dni od podpisania umowy o danym fakcie. Warto mieć to na uwadze, gdyż jeśli się tego nie zrobi może dojść do sytuacji, kiedy UBF (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) zgłosi się do Ciebie, traktując Cię jako właściciela pojazdu, tym samym będziesz zobowiązany dokonać opłaty OC oraz grzywny za jej brak!

Fotografia: Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]