Wyciek płynu chłodniczego – jechać, czy wezwać pomoc drogową?

Jak rozpoznać wyciek płynu z układu chłodzenia? Czy taki wyciek jest groźny? Czy można jechać samochodem? Czy lepiej wezwać pomoc drogową?

Układ chłodzenia stosuje się w każdym współczesnym samochodzie, bez względu na rodzaj napędu. Każdy układ chłodzenia musi być szczelny. W przypadku wycieków, układ chłodzenia nie może pracować z właściwą mocą. W konsekwencji może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń, których usunięcie będzie bardzo drogie.

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie z silnikiem benzynowym lub diesla?

W samochodach z silnikami spalinowymi (benzynowymi lub diesla) układ chłodzenia utrzymuje silnik w temperaturze roboczej, chroni go przed przegrzaniem (odprowadza nadmiar ciepła przez chłodnicę), a po uruchomieniu ogrzewania, oddaje ciepło do wnętrza kabiny pojazdu.
Układ chłodzenia składa się z pompy cieczy chłodzącej (w większości aut jest napędzana przez silnik, za pośrednictwem paska wieloklinowego, ale są też auta z pompą napędzaną elektrycznie), termostatu (standardowego albo sterowanego elektronicznie), chłodnicy z wentylatorem, nagrzewnicy, przewodów chłodniczych, kanałów chłodniczych, zbiorniczka wyrównawczego oraz płynu chłodzącego.

fir0002, GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Jak działa układ chłodzenia w samochodach z napędem hybrydowym i elektrycznym?

W samochodach z napędem hybrydowym układ chłodzenia pełni dokładnie taką samą rolę, jak w autach z silnikami benzynowymi i diesla. Dodatkowo może być wykorzystany do chłodzenia baterii trakcyjnej.

W samochodach z napędem elektrycznym układ chłodzenia jest wykorzystywany do chłodzenia i ogrzewania baterii trakcyjnej (najczęściej litowo-jonowej), może być też wykorzystywany do chłodzenia silnika. Zazwyczaj stosuje się dwa obiegi płynu chłodniczego, z dwoma zbiorniczkami wyrównawczymi i z płynem w dwóch kolorach. Jeden służy do chłodzenia, a drugi do ogrzewania.

Jak rozpoznać wyciek z układu chłodzenia?

Typowe objawy wycieku płynu chłodniczego to:
• Ślady płynu chłodniczego pod samochodem;
• Niski poziom płynu chłodniczego, widoczny na podziałce na zbiorniczku wyrównawczym. Może się zdarzyć, że zbiorniczek będzie w ogóle pusty;
• Mokre części układu chłodzenia pod maską auta – np. chłodnica;
• Mokre przyłącza gumowych przewodów układu chłodzenia do chłodnicy;
• Zbyt wysoka temperatura płynu chłodzącego, co widać na wskaźniku temperatury na desce rozdzielczej;
• Komunikaty ostrzegawcze na desce rozdzielczej;
• W ostateczności biały dym spod maski.
Uwaga: całkowity wyciek płynu chłodniczego może doprowadzić do zatarcia i bezpowrotnego uszkodzenia jednostki napędowej.
Całkowity lub częściowy wyciek płynu chłodniczego w aucie elektrycznym może doprowadzić do uszkodzenia baterii i pożaru, który zniszczy cały samochód.

Wyciek płynu chłodniczego – co robić?

Jeśli wyciek jest niewielki, a do warsztatu jest niedaleko – można uzupełnić poziom płynu chłodniczego (ostatecznie dolać wody zdemineralizowanej) i pojechać do warsztatu. Uwaga! Należy unikać jazdy w korkach i w trakcie bardzo gorących dni.
Jeśli wyciek jest dość duży albo do awarii doszło w trakcie trasy – zdecydowanie lepiej wezwać pomoc drogową.
Ryzyko uszkodzenia silnika (albo baterii w aucie elektrycznym) jest zbyt duże.

Dzięki naszej stronie bez problemu znajdziesz Pomoc Drogową w swojej okolicy. Nie ryzykuj jazdy z uszkodzonym układem chłodzenia.