Problemy z uruchomieniem silnika – co jest przyczyną?

Silnik w Twoim samochodzie nie chce się uruchomić? Sprawdź możliwe powody uszkodzenia, które uniemożliwia rozpoczęcie pracy przez jednostkę napędową.

Czego potrzebuje Twój samochód, aby móc uruchomić silnik?
• Odpowiedniego sygnału z immobilisera, ukrytego w Twoim kluczyku elektronicznym.
• Sprawnej stacyjki, w której umieszczasz kluczyk elektroniczny albo sprawnej stacyjki mechanicznej, w której umieszczasz i przekręcasz kluczyk.
• Odpowiedniej ilości energii elektrycznej z akumulatora, która jest potrzebna do zasilenia rozrusznika i innych podzespołów, zanim zacznie pracować alternator, napędzany przez silnik.
• Odpowiedniej ilości paliwa, które może być dostarczone, jeśli pompa paliwa w baku jest sprawna i ma prąd.
• Odpowiedniej ilości powietrza, zassanego przez jednostkę napędową.
• Sprawnego rozrusznika, który ma za zadanie rozpędzenie wału korbowego silnika, aby ten mógł zacząć pracować.

Jeśli silnik benzynowy albo silnik diesla nie chcą się uruchomić, najczęściej przyczyną są awarie powyższych podzespołów. Jednak nie musi tak być. Przyczyną mogą być też inne problemy.

Uruchamianie silnika z tzw. popychu

Nigdy tego nie rób!
W ten sposób możesz doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika, na skutek zerwania paska rozrządu albo łańcucha rozrządu.

Nie zepsuj rozrusznika!

Jeśli silnik nie chce się uruchomić, większość kierowców nie przestaje kręcić rozrusznikiem. W ten sposób doprowadzają oni do całkowitego zniszczenia rozrusznika na skutek przegrzania.
Spróbuj uruchomić jednostkę napędową. Jeśli rozrusznik działa – „kręć” nim maksymalnie cztery razy. Potem zrób minimum minutę przerwy. Rozrusznik musi ostygnąć.
Spróbuj ponownie. Znów spróbuj maksymalnie cztery razy.
Nie próbuj więcej, bo jednostka napędowa i tak się nie uruchomi.

Imrahillo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Przyczyny, dla których Twój silnik nie chce się uruchomić

Zbyt mała ilość prądu w akumulatorze – nie wystarcza go do tego, aby rozrusznik mógł zacząć działać z właściwą siłą. Naładuj akumulator albo wymień go na nowy.
Problemy z masą akumulatora. Doszło do rozłączenia przewodów, które łączą akumulator (minus) z karoserią auta, albo do korozji ich oczek, którymi są zamocowane do karoserii i silnika.

Uszkodzony układ wspomagania rozruchu w silnikach diesla. Być może doszło do uszkodzenia świec żarowych albo ich sterownika.

Uszkodzony układ zapłonowy w silnikach benzynowych. Zepsute świece zapłonowe, cewki zapłonowe albo stosowane w starszych autach przewody zapłonowe, kopułki aparatu zapłonowego i palce rozdzielacza zawsze powodują problemy z rozruchem.

Awaria pompy paliwa albo przekaźnika pompy paliwa.
Czasami powód jest prozaiczny. W baku Twojego auta jest bardzo mało paliwa, a samochód stoi na nierównym terenie, przodem pod górę. To powoduje, że silnik ma problemy z zassaniem paliwa, które gromadzi się w tylnej części baku.

Uszkodzona kostka stacyjki samochodowej. Działa radio, światła i inne, ale nie można uruchomić silnika. Nie pracuje rozrusznik i pompa paliwa.

Zatkany filtr paliwa, zwłaszcza w silnikach diesla.

Zatkany filtr powietrza.

Awaria jednego z czujników elektronicznych, wykorzystywanych przez komputer sterujący pracą jednostki napędowej. Niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki komputerowej (po podłączeniu komputera diagnostycznego pod złącze OBD2), aby znaleźć wadliwy podzespół elektroniczny.

Awaria przekaźnika albo przepalenie bezpiecznika na skutek problemów (np. zwarcia) w układzie elektrycznym samochodu.

W najgorszym przypadku uszkodzenie łańcucha albo paska rozrządu. Możliwe jest też zablokowanie ich na skutek awarii łożyska jednego z podzespołów współpracujących.

Pamiętaj o tym, że jeśli Twoje auto stoi przez długi czas (ponad miesiąc), zwłaszcza na mrozie, jego uruchomienie może być utrudnione.

Silnik nie chce odpalić – co robić?

Sprawdź stan akumulatora i w razie potrzeby naładuj go.
Jeśli to nie pomoże – wezwij pomoc drogową, która zabierze Twoje auto do wybranego warsztatu.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, dzięki której szybko i bez problemu znajdziesz najlepszą pomoc drogową w swojej okolicy.