Czy usuwać wkręt, śrubę albo inne ciało obce z opony? Czy warto to robić?

W Twojej oponie znajduje się wkręt, śruba albo coś metalowego? Co robić? Czy wyciągać go i jechać dalej, zmieniać koło, korzystać z uszczelniacza? Czy dzwonić po pomoc drogową?

We współczesnych samochodach, od bardzo wielu lat, stosuje się opony bezdętkowe. To oznacza, że przebicie bieżnika opony spowoduje wyciek powietrza.
Może go też spowodować uszkodzenie wentyla opony (zaworu) albo nieszczelność pomiędzy stopką opony a wewnętrzną obręczą koła.
Opona musi być bezwzględnie szczelna. Jakiekolwiek nieszczelności prowadzą do wycieku powietrza i obniżenia ciśnienia wewnątrz opony. Czym to się kończy? Przy niewielkim wycieku można spodziewać się przyspieszonego zużycia opony, gorszego prowadzenia i dłuższej drogi hamowania.
Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, może dojść do całkowitego zniszczenia opony, uszkodzenia felgi (zwłaszcza aluminiowej) a także do wypadku. Albowiem bardzo duża utrata powietrza z opony może spowodować utratę panowania nad autem.

Ciało obce w oponie – śruba w oponie, gwóźdź w oponie, ostry metal w oponie. Co robić?

Może się zdarzyć, że wjedziesz na coś takiego, jak śruba, gwóźdź albo kawałek ostrego metalu. Potem zauważysz wyciek powietrza z opony. Może zadziałać system TPMS w Twoim aucie, kontrolujący ciśnienie w oponach. Na desce rozdzielczej auta może pojawić się ostrzeżenie.
Możesz też zauważyć wyciek za pomocą wzroku albo zmierzyć ciśnienie w oponie.

Jeśli zauważysz przyczynę wycieku (nieszczelności w oponie), czy należy ją wyciągać? Nie. Dlaczego? Wbite ciało obce może powodować niewielki wyciek albo wycieku może nie być wcale. Nie należy wyciągać wbitej w oponę śruby, gwoździa albo kawałka metalu. Jeśli go wyciągniesz, możesz spowodować poważne uszkodzenia opony. Dlatego lepiej tego nie robić.

Co należy zrobić, jeśli zobaczysz ciało obce w oponie?

Sprawdź ciśnienie w oponie. Jeśli ubytek powietrza jest niewielki, dopompuj oponę. Następnie jedź spokojnie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.
Jeśli wyciek jest większy albo droga do warsztatu odległa – zamontuj w samochodzie koło zapasowe albo koło dojazdowe. Po naprawie, mechanicy zamontują Ci naprawione koło.

Zawsze możesz wezwać Pomoc Drogową. Dzięki naszej stronie bez problemu znajdziesz Pomoc Drogową w swojej najbliższej okolicy.

Czy w razie przebicia warto stosować pianki uszczelniające?

Producent Twojego samochodu mógł całkowicie zrezygnować ze stosowania w aucie koła zapasowego albo koła dojazdowego. W zamian za to w samochodzie może znajdować się specjalna pianka i kompresor. Unikaj ich stosowania. Teoretycznie, po zastosowaniu pianki, dojedziesz do warsztatu. Jednak ryzyko jest takie, że wulkanista nie naprawi Twojej opony, a jedynie będzie musiał sprzedać Ci nową. Czyli w praktyce – dwie nowe na jedną oś.
Jeśli nie możesz sobie poradzić z problemem – wezwij Pomoc Drogową. Specjaliści w ciągu kilkunastu minut naprawią Twoją oponę na miejscu. Bez względu na to, czy awaria nastąpiła na drodze, czy w pobliżu Twojego domu.