Benzyna E10 – co to jest? Kto może stosować paliwo E10 w swoim samochodzie?

Benzyna E10 trafi na polskie stacje benzynowe 1 stycznia 2024 roku. Co to jest benzyna E10? W jakich samochodach można ją stosować w bezpieczny sposób?

Co to jest benzyna E10? To zmodyfikowane paliwo, które zastąpi benzynę E5.
Skład benzyny E98 pozostanie bez zmian.

Benzyna E10 – 10 procent etanolu

Czym różni się nowe paliwo od dotychczasowej E5? Benzyna E5 zawierała do 5 procent biokomponentów. E10 będzie zawierać 10 procent biokomponentów, w tym przede wszystkim bioetanolu.
Czym jest bioetanol?

Bioetanol – dodatek do benzyny E10

Bioetanol to alkohol rolniczy, etylowy, produkowany przede wszystkim z biomasy. Jeśli jest stosowany jako dodatek do paliwa, miesza się go przede wszystkim z metanolem.
Możliwe jest też stosowanie pochodnych olejów mineralnych.

Jednak najczęściej bioetanol powstaje z surowców rolniczych, a dokładnie z odpadów. Produkuje się go z jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, pszenżyta i soku cukrowego oraz odpadów komunalnych.

Marnie172, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Gdzie będzie dostępne paliwo E10?

Paliwo E10 będzie dostępne w większości krajów EU. Polska jest osiemnastym krajem, który wprowadza je do sprzedaży na stacjach benzynowych.

Jak większa zawartość bioetanolu wpłynie na samochody?

Z jednej strony powinna minimalnie zmniejszyć się emisja zanieczyszczeń. Z drugiej skutkiem ubocznym może być wzrost zużycia paliwa – do 2 procent.

Czy moje auto może tankować benzynę E10?

Wielu kierowców zadane sobie pytanie, czy ich samochód może tankować E10. Można to łatwo sprawdzić.
Po pierwsze: Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA przygotowało listę aut, do których można bez problemu tankować paliwo E10. Lista znajduje się poniżej, w formacie PDF.

https://www.acea.auto/files/E10_petrol_fuel-vehicle_compatibility_list-2021_update.pdf

Po drugie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło własny serwis, w którym można sprawdzić, czy posiadane auto może tankować benzynę E10.

Serwis dostępny jest pod adresem: e10.klimat.gov.pl