Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Chcesz ciągnąć przyczepę swoim samochodem osobowym? Po pierwsze, Twoje auto musi być zdolne do ciągnięcia przyczepy i musi mieć zamontowany hak. Po drugie, musisz wiedzieć, jaką przyczepę możesz ciągnąć swoim samochodem. A po trzecie – zawsze warto przeprowadzić trening pod okiem doświadczonego kierowcy albo instruktora, bo jazda z przyczepą wcale nie jest łatwa. Po czwarte – musisz sprawdzić limity prędkości, z jakimi możesz się poruszać, ciągnąć przyczepę.

Przyczepa to bardzo przydatne rozwiązanie. Tym bardziej, że nie trzeba jej kupować. Jest bardzo wiele wypożyczalni, w których można wypożyczyć przyczepę na godziny, albo na doby.
Dzięki przyczepie można bez problemu przewieźć coś dużego, na przykład okno, drzwi, lodówkę, meble albo materiały budowlane w trakcie przeprowadzki. Są też osoby, które chcą ciągnąć za samochodem przyczepę kempingową, albo łódkę na przyczepie.

Czy Twój samochód jest zdolny do ciągnięcia przyczepy?

To podstawowa kwestia. Nie ma się co oszukiwać, ciągnięcie przyczepy to duże obciążenie dla samochodu. Dlatego auto powinno mieć spory zapas mocy pod maską. Trudno oczekiwać, żeby przyczepę ciągnął miejski samochód klasy A, albo auta ze słabym silnikiem.
Trzeba pamiętać, że np. automatyczne skrzynie biegów bardzo szybko się zużywają, jeśli pojazd często ciągnie przyczepę.
I trzeba pamiętać, że nie każde auto może mieć zamontowany hak.

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?
Eric Fischer, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Musisz mieć hak

Twój samochód osobowy musi mieć hak.
Jeśli kupiłeś fabrycznie nowe auto, z zamontowanym hakiem, albo używany pojazd z zamontowanym, homologowanym hakiem, które jest wbity w dowód rejestracyjny – nie ma problemu.
Jeśli jednak Twoje auto nie ma takiego haka – trzeba go zamontować.
Musisz kupić hak homologowany, odpowiedni do Twojego pojazdu. Następnie zlecić jego montaż w warsztacie. Samo przykręcenie haka to nie wszystko. Trzeba również przygotować homologowane i standaryzowane złącze elektryczne, które zostanie połączone z instalacją elektryczną auta.
Po co? Oświetlenie tylne przyczepy musi współpracować z oświetleniem Twojego auta. Zatem światła stop i kierunkowskazy w przyczepie muszą się zapalać dokładnie wtedy, gdy zapalają się w aucie.
Za hak trzeba zapłacić kilkaset złotych, drugie tyle za montaż. Po zamontowaniu haka pojazd powinien trafić do Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta wyda zaświadczenie, a kierowca wtedy udaje się do Wydziału Komunikacji, gdzie hak zostanie wbity do dowodu rejestracyjnego auta. Nic za darmo. Trzeba zapłacić i za badanie i za wpis.

Musisz spróbować jazdy z przyczepą

Nie jest to łatwe. Warto przejechać się po bocznych drogach ze znajomym kierowcą, który ma przyczepę. Co jest najtrudniejsze? Manewrowanie po zakrętach. Manewrowanie tyłem. Manewrowanie po wąskich drogach.
A także samo podłączenie przyczepy do samochodu.

Jaką przyczepę możesz ciągnąć, jeśli masz auto osobowe i prawo jazdy kategorii B?

W styczniu 2023 roku wprowadzono nowe przepisy, które regulują kwestie holowania przyczep. Nowe przepisy nieco uprościły wszystko.

Od czego zacząć?
• Po pierwsze, spójrz w dowód rejestracyjny swojego auta. Znajdziesz tam informacje o tym, jaką przyczepę może ciągnąć Twoje auto.
• W pozycji O.1 znajdziesz informację o maksymalnej masie całkowitej przyczepy z hamulcem, jaką może ciągnąć Twoje auto. Np. 1400 kg,
• W pozycji O.2 znajdziesz informacje o maksymalnej masie całkowitej przyczepy bez hamulca, jaką może ciągnąć Twoje auto. Np. 500 kg.

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B, to zgodnie z prawem:
• Możesz kierować samochodem osobowym z przyczepą lekką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg.
• Możesz kierować samochodem osobowym z przyczepą inną niż lekka, jeśli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (samochodu osobowego i przyczepy) nie przekracza 3500 kg.

Dane o maksymalnej masie całkowitej swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, pod pozycją F.1 (np. 1950 kg).

Na koniec wystarczy wszystko połączyć – i już wiesz, jaką przyczepę możesz ciągnąc swoim autem.

Greg Gjerdingen from Willmar, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons