Kiedy awaria elektryki może unieruchomić samochód?

Współczesne samochody mają rozbudowane wyposażenie elektryczne. Które podzespoły mogą skutecznie unieruchomić samochód? Wiemy, macie faworyta, to awaria akumulatora. Z pewnością przychodzi Wam jeszcze do głowy awaria rozrusznika. Ale to nie wszystko. Jest jeszcze wiele innych problemów, które mogą całkowicie unieruchomić auto albo uniemożliwić jego otwarcie i wejście do środka.

Gdyby przyjrzeć się instalacji elektrycznej we współczesnym samochodzie, to można by zobaczyć minimum kilkaset metrów przewodów (od cienkich, jednożyłowych, elektrycznych, poprzez wielopasmowe magistrale CAN aż po grube przewody łączące biegun akumulatora z karoserią i blokiem silnika), dziesiątki sterowników, setki czujników, silników elektrycznych, krokowych itd. Kiedy coś w tej układance się zepsuje, pojawiają się problemy. A zepsuć może się z wielu powodów. Drgania, przetarcia przewodów, zwarcia zewnętrzne, korozja spowodowana wilgocią, zużycie eksploatacyjne…

Awarie elektryki i elektroniki, które uniemożliwią Ci wejście do samochodu

Nie możesz otworzyć drzwi samochodu? Co może być źródłem problemu?

 • Awaria akumulatora – głębokie rozładowanie akumulatora.
 • Uszkodzony pilot centralnego zamka albo rozładowana bateria pilota.
 • Uszkodzony sterownik centralnego zamka.
 • Uszkodzony immobiliser w aucie z nadajnikiem w kluczyku.
 • Uszkodzony system dostępu bezkluczykowego.
 • Uszkodzona karta kodowa w samochodach, w których stosuje się dostęp bezkluczykowy.
 • Zepsute odcięcie zapłonu – fabryczne albo zamontowane samodzielnie

W takich przypadkach kierowca często zapomina, że w kluczyku elektronicznym znajduje się kluczyk mechaniczny, a dokładnie, jego brzeszczot. Natomiast w drzwiach kierowcy jest zamaskowany (albo nie) standardowy zamek. Gorzej, jeśli nigdy nie był smarowany i w takiej chwili po prostu… nie działa.

Cjp24, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Awarie, które uniemożliwią Ci uruchomienie silnika

Wsiadłeś do auta? To już połowa sukcesu. Przekręcasz kluczyk w stacyjce, naciskasz przycisk START a tutaj, nic…

Co może być powodem:

 • Zbyt słaby akumulator. Prądu starczyło jedynie na otwarcie drzwi.
 • Awaria rozrusznika. Jeśli jest cicho – mógł się spalić. Jeśli kręci i rzęzi – jest za mało prądu. Jeśli kręci, ale silnik nie odpala – może być problem z…
 • Pompą paliwa. Albo przekaźnikiem pompy paliwa.
 • Przyczyną może być też zapchany filtr paliwa.
 • W najgorszym przypadku uszkodzeniu mógł ulec sterownik silnika albo sam silnik, np. doszło do zerwania łańcucha rozrządu.
  Ale… nie panikuj. Sterownik silnika mógł też wykryć, na co nie zwróciłeś uwagi, że w silniku jest za mało oleju, albo… nie ma płynu katalitycznego (w samochodach z FAP) lub nie ma płynu AdBlue (w dieslach spełniających normę Euro 6). Nie zapali. Sterownik zablokuje.

Wezwij pomoc drogową!

Najszybsze rozwiązanie: wezwij pomoc drogową. Laweta bezpiecznie przewiezie Twoje auto do wybranego warsztatu. W wielu przypadkach mobilny serwis z lawety usunie problem na miejscu.
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę swojej miejscowości. W ciągu kilku chwil dostaniesz listę pomocy drogowych w najbliższej okolicy.