Fotografia dostarczona przez ucando

Przegrzane klocki hamulcowe – co to oznacza i kiedy lepiej je wymienić

Klocki hamulcowe są jedną z części eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Zużywają się podczas hamowania – im bardziej są starte, tym gorzej hamować będzie auto. Nie zawsze jednak zużycie klocków jest przyczyną problemów z hamowaniem – może bowiem wystąpić tutaj zjawisko przegrzania klocków hamulcowych. Czym się ono objawia, jak wpływa na hamowanie samochodu i jak sobie z tym poradzić?

Przegrzanie klocków hamulcowych – objawy

Czym zatem charakteryzują się przegrzane klocki hamulcowe? Dochodzi tutaj do tak zwanego zeszklenia ich powierzchni. Na skutek bardzo wysokiej temperatury – na przykład podczas długiego i intensywnego hamowania – na powierzchni klocków i tarcz wytrąca się skrystalizowany materiał cierny klocka.

Powstaje na nich wtedy cienka, szklista powłoka z żywicy. W bardzo dużym stopniu wpływa to na pracę całego układu hamowania. Typowe objawy to:

  • Zmniejszenie współczynnika tarcia klocków. Hamulce znacznie gorzej pracują, wydłuża się droga hamowania;
  • Konieczne jest mocniejsze dociskanie pedału hamulca, by uzyskać ten sam efekt, co na „zdrowych” klockach hamulcowych;
  • Znacznie szybciej niszczą się klocki hamulcowe, które zostały przegrzane.

Warto także mieć na uwadze to, że spadek jakości hamowania może mieć wiele innych przyczyn. Jeśli potrzebujesz pomocy ze zlokalizowaniem usterki, odwiedź sklep internetowy Ucando.pl – prócz wielu potrzebnych produktów, znajdziesz tam także fachową pomoc specjalistów z branży.

 Co robić, gdy klocki ulegną przegrzaniu – naprawa czy wymiana

Jako że nie da się sprawnie poruszać po drogach – szczególnie zimą – z przegrzanymi klockami hamulcowymi, trzeba ten problem rozwiązać jak najszybciej. Tutaj rozwiązania są dwa  – próba samodzielnej naprawy bądź wymiana na nowe klocki hamulcowe.

Jeśli powstała w wyniku przegrzania skrystalizowana warstwa nie jest zbyt gruba, można zdemontować uszkodzone klocki hamulcowe i je wyczyścić. W tym celu wystarczy wykorzystać papier ścierny i dokładnie oczyścić zajętą powierzchnię. Sposób ten jest o tyle dobry,  że pozwala dokładnie ocenić stan hamulców – i czy przegrzanie nie wpłynęło negatywnie również na tarcze hamulcowe.

Zamiast stosowania papieru ściernego można po prostu oczyścić przegrzane klocki hamulcowe podczas jazdy. W tym celu wybrać należy się na przejażdżkę na w miarę prosty odcinek, gdzie nie będzie problemu z bezpiecznym wykorzystaniem osłabionych hamulców. Potem należy stosować intensywne, lecz krótkie hamowanie. W taki sposób, w kontrolowanych warunkach, można bardzo szybko oczyścić zajętą powierzchnię klocków i przywrócić ich pełną sprawność.

Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w wyniku przegrzania powstała gruba warstwa szklistej powłoki bądź gdy klocki hamulcowe są już na tyle mocno wyeksploatowane, że nie za bardzo jest co ścierać. W takiej sytuacji najlepiej po prostu wymienić ten element eksploatacyjny na nowy – najlepiej odwiedzając dobry sklep motoryzacyjny jak Ucando.pl, gdzie w ofercie znaleźć można wiele modeli klocków https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101 od renomowanych producentów. Przy tym wszystkim warto też oczywiście rzucić okiem na stan tarcz hamulcowych, które także mogły znacząco ucierpieć podczas przegrzania.

W takich sytuacjach jak zwykle należy kierować się zdrowym rozsądkiem i myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nie zawsze warto bowiem oszczędzać kilkaset złotych i majstrować przy klockach. W miarę możliwości warto także poradzić się znajomego mechanika – wtedy będziemy mieć pewność, kiedy można reperować klocki, a kiedy lepiej je wymienić.