Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

automatyczna skrzynia biegów

Coraz więcej nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w automatyczną skrzynią biegów. To o wiele wygodniejszy i sprawniejszy mechanizm prowadzenia pojazdu. Trudność może się jednak pojawić w momencie gdy konieczne będzie holowanie takiego auta. Nie ma przecież samochodów doskonałych, dlatego nawet te z automatem mogą ulec awarii.

Producenci często zabraniają holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów w taki sposób, aby ich koła napędowe stykały się z nawierzchnią jezdni. Zalecają natomiast ich transport na lawecie. Stąd też warto sięgnąć do instrukcji obsługi własnego auta, w której producenci najczęściej wskazują jak poprawnie odholować konkretny model pojazdu.

Automatyczna skrzynia biegów, a holowanie

Niezależnie od rodzaju czy modelu pojazdu, do holowania należy podejść ostrożnie i z odpowiednim przygotowaniem. Zdecydowana większość zaleca korzystanie z lawety przy tzw. automatach. W przeciwnym razie trzeba pamiętać o kilku podstawowych regułach holowania tego typu samochodów.

Przede wszystkim pojazd z automatem musi być holowany na włączonym silniku. Wówczas pracuje pompa odpowiedzialna za smarowanie olejem części skrzyni. Dźwignia do redukcji biegów powinna znaleźć się na literze N, czyli na tzw. luzie.

Przy holowaniu bardzo ważna jest prędkość, która nie powinna przekraczać 40 km/h. Istotny jest też dystans jaki auto ma zamiar przebyć, który nie powinien być dłuższy niż 50 km. W przypadku automatów podobnie jak i przy manualnej skrzyni holowane auto powinno mieć włączone światła mijania.

Nie można używać świateł awaryjnych, gdyż uniemożliwia to zasygnalizowanie kierunku, w który kierowca ma zamiar skręcić. Ostatnią, a zarazem podstawową zasadą holowania jest zachowanie wszelkich reguł bezpieczeństwa na drodze.

Automat na lawecie

Mniej szkodliwym rozwiązaniem jest holowanie auta za pomocą lawety i z użyciem motyla holowniczego. Dlaczego? Ponieważ oś auta nie ma styczności z jezdnią, a zatem występuje mniejsze ryzyko uszkodzenia jakiejkolwiek części.

W przypadku samochodu napędzanego na przód należy unieść oś przednią, natomiast oś tylną unosimy, gdy auto ma napęd na tył. Gdy pojazd jest napędzany na cztery koła można ustawić napęd tylko na jedną oś. Natomiast jeżeli nie ma takiej możliwości najbezpieczniej skorzystać z lawety.

Zdjęcie główne: Pixabay

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]