mandat

Mandaty i kary za przekroczenie prędkości. Czy można stracić prawo jazdy?

Najczęstszą przyczyną otrzymania mandatu przez kierowcę jest oczywiście jazda ze zbyt dużą prędkością. Nadmierne przekroczenie prędkości może się nawet wiązać z zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Istnieje opinia mówiąca, że prawo jazdy może zostać zatrzymane na taki czas w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h – nie zawsze zasada ta znajduje zastosowanie, ponieważ znaczenie ma miejsce, w którym popełnione zostało wykroczenie.

Wiadomo nie od dziś, że na drogach stoją liczne patrole policyjne wyposażone w sprzęt do pomiaru prędkości, a także fotoradary. O mandat za nadmierną prędkość jest więc bardzo łatwo, a mimo to spora liczba kierowców nie zna aktualnie obowiązujących w Polsce limitów prędkości.Ograniczenia prędkości samochodów osobowych i motocykli

Na ograniczenie prędkości składa się kilka czynników, takich jak rodzaj drogi, rodzaj pojazdu, a nawet pora dnia. Osoby prowadzące auta osobowe i dostawcze o masie do 3,5 ton oraz motocykle muszą przestrzegać poniższych ograniczeń:

 • Autostrady – 140 km/h.

 • Dwujezdniowe drogi ekspresowe – 120 km/h.

 • Jednojezdniowe drogi ekspresowe – 100 km/h.

 • Dwujezdniowe drogi dwukierunkowe o dwóch pasach ruchu – 100 km/h.

 • Dwukierunkowe drogi jednojezdniowe – 90 km/h.

Powyższe ograniczenia dotyczą obszarów niezabudowanych. W przypadku wjazdu na teren zabudowany dozwolona maksymalna prędkość to 50 km/h, a w godzinach 23:00 – 5:00 obowiązuje ograniczenie do 60 km/h, chyba że znaki wskazują inaczej (ograniczenia do najbliższego skrzyżowania lub na terenie całej miejscowości, jeśli znak z ograniczeniem został umieszczony razem ze znakiem określającym teren zabudowany lub nazwę miejscowości).

Mandaty za przekroczenie prędkości

Nieprzestrzeganie powyższych ograniczeń wiąże się z możliwością otrzymania mandatu karnego. Można go dostać nawet w przypadku przekroczenia prędkości o zaledwie 1 kilometr na godzinę. Oprócz kary finansowej, kierowca zostanie ukarany odpowiednią ilością punktów karnych (24 oznacza utratę prawa jazdy, u kierowców mających prawo jazdy przez okres krótszy niż 1 rok, uprawnienia można utracić już po uzbieraniu 21 punktów). Oprócz punktów karnych i kar finansowych, w niektórych przypadkach kierowca może stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

Tak prezentują się mandaty za przekroczenie prędkości:

 • Przekroczenie prędkości o maksymalnie 10 km/h – 50 zł.

 • 11-20 km/h – 50-100 zł i 2 punkty karne.

 • 21-30 km/h – 100-200 złi 4 punkty karne.

 • 31-40 km/h – 200-300 zł i 6 punktów karnych.

 • 41-50 km/h – 300-400 zł i 8 punktów karnych.

 • 51 km/h i więcej – 400-500 zł i 10 punktów karnych. W niektórych sytuacjach prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres 3 miesięcy.

W przypadku przekroczenia prędkości o wartość wyższą niż 50 km/h przepisy mówią o możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące w niektórych sytuacjach. Chodzi tu o przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym. Takie przewinienie związane jest z czasowym zatrzymaniem uprawnień. Przekroczenie prędkości na obszarze zabudowanym o równe 50 km/h nie wiąże się z zabraniem prawa jazdy, tak samo jak przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h poza obszarem zabudowanym – jest ono karane mandatem zgodnym z powyższym zestawieniem.

Zatrzymanie uprawnień nie oznacza odbioru dokumentu przez policjanta. Kierowca może zachować blankiet, ale i tak informacja o zawieszeniu jego uprawnień znajdzie się w odpowiednich systemach oraz rejestrach.