Kiedy powinno się wymienić opony na zimowe?

Dobre opony – to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Dobre, czyli dostosowane do sezonu, a także posiadające odpowiedni bieżnik. Kiedy kierowca powinien wymienić opony na zimowe? W jaki sposób można wymienić opony na zimowe? Czy można to zrobić samodzielnie, czy tylko w warsztacie wulkanizacyjnym?

Do sezonu zimowego dostosowane są dwa rodzaje opon:
• Opony zimowe – sezonowe, z symbolem góry z płatkiem śniegu (symbol 3PMSF – zdjęcie w dalszej części artykułu) oraz dodatkowo, z symbolem M plus S (błoto plus śnieg).
• Opony wielosezonowe (opony całoroczne) z oznaczeniami 3PMSF oraz M plus S. Jeśli opona wielosezonowa nie ma oznaczenia 3PMSF, nie jest bezpiecznym rozwiązaniem na zimę.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Współczesne zimy są nieprzewidywalne, przez to nie ma można wyraźnie określić dokładnego terminu. Dlatego stosuje się zasadę: opony zimowe montuje się na koła wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Można przyjąć, że druga połowa listopada to dobry czas na wymianę opon na zimowe.
W rejonach podgórskich i górskich można zmienić opony na zimowe już w pierwszej połowie listopada.

Oregon Department of Transportation, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Wymiana opon na zimowe w warsztacie wulkanizacyjnym

Wymiany opon na zimowe w warsztacie dokonuje się wtedy, gdy kierowca ma jeden komplet felg i dwa komplety opon.
W trakcie wymiany mechanicy odkręcają koła. Następnie demontują opony letnie z felg. Kolejny krok to sprawdzenie stanu felg i ewentualne prostowanie albo usuwanie śladów korozji z rantów. Następnie mechanicy smarują obrzeża felg specjalną pastą, montują nowe opony i wymieniają w nich maszynki (tzw. wentyle). Kolejny krok to zamontowanie opon i wypełnienie ich powietrzem do odpowiednich wartości ciśnienia. Po wyważeniu kół na specjalnej maszynie, mechanik przykręca koła do piast. Najpierw za pomocą pistoletu hydraulicznego, a następnie za pomocą klucza dynamometrycznego.
Warto pamiętać o rotowaniu opon. Czym jest rotowanie? To zmiana miejsca montażu opon, tak, aby mogły się one równomiernie zużywać.

Problemem jest konieczność długiego oczekiwania na wymianę opon w warsztacie. Dlatego warto się wcześniej umówić na wizytę i zarezerwować precyzyjny termin wymiany.

Wymiana opon na zimowe we własnym zakresie

Jeśli kierowca ma dwa komplety opon na dwóch kompletach felg, może samodzielnie dokonać wymiany. Potrzebny jest jedynie podnośnik oraz klucz do kół. Przyda się też klucz dynamometryczny do kół.
Samochód trzeba ustawić w bezpiecznym miejscu, na płaskiej nawierzchni i zaciągnąć hamulec ręczny. Następnie należy wybrać pierwsze koło do wymiany. Po zluzowaniu śrub mocujących, trzeba unieść pojazd za pomocą podnośnika. Następnie odkręcić koło i zamontować drugie, z oponą zimową. Kolejny krok to dokręcenie śrub, opuszczenie auta i dokręcenie śrub z maksymalną siłą. A potem należy przejść do kolejnego koła.

Zaleca się, aby po zmniejszeniu kolejek w warsztatach, właściciel auta odwiedził warsztat wulkanizacyjny w celu wymiany wentyli i wyważenia kół.

Kiedy nie montować opon zimowych?

Kiedy są na nich widoczne uszkodzenia, pęknięcia, a ich bieżnik ma mniej niż 3,5 mm wysokości. Nie zaleca się też korzystania z opon, które mają więcej niż 10 lat od daty produkcji. Data produkcji jest wybita na ścianie bocznej opony, w formie czterocyfrowego kodu (np. 2317 – dwudziesty trzeci tydzień 2017 roku).

Oregon Department of Transportation, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons