lle kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Kiedy kierowca musi przerejestrować samochód? Najczęściej wtedy, gdy kupuje auto używane. Albo wtedy, gdy otrzyma samochód od darczyńcy na mocy darowizny. Przerejestrować trzeba także auto w przypadku umowy zamiany. Ile trzeba zapłacić za przerejestrowanie samochodu od 2023 roku?

Gdzie należy przerejestrować samochód? W Wydziale Komunikacji. W zależności od wielkości miasta Wydział Komunikacji może być wydzieloną częścią Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta (w miastach powiatowych) albo Urzędu Dzielnicy (w bardzo dużych miastach). Kierowca rejestruje auto w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania (a nie miejsca zameldowania). Jeśli ktoś jest zameldowany w Sochaczewie, ale mieszka w Warszawie, powinien zarejestrować auto w Warszawie. Niezbędne do tego będą dodatkowe dokumenty, jak na przykład umowa najmu, potwierdzająca miejsce zamieszkania.

Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby zarejestrować samochód?

Do rejestracji auta potrzebne Ci będą:
• Formularz / wniosek o rejestrację auta – najczęściej pobiera się go ze strony internetowej Wydziału Komunikacji, albo pobiera się gotowy, wydrukowany wniosek z siedziby Wydziału.
• Zgodę na przetwarzanie danych osobowych – tak samo, jak w przypadku formularzu / wniosku o rejestrację pojazdu.
• Dowód własności pojazdu. Jest on zależny od tego, w jaki sposób pozyskałeś/aś auto. Może to być zatem umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, albo spadek.
• Dowód rejestracyjny auta.
• Zaświadczenie potwierdzające, że auto ma ważne badania techniczne. W przypadku zakupu auta używanego albo pozyskania pojazdu na umowę darowizny po prostu okazujesz jego dowód rejestracyjny z pieczątką. Jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy, albo kupiłeś sprowadzone auto, musisz przeprowadzić tzw. przegląd zerowy w SKP. Po pozytywnym badaniu otrzymasz dokument, który musisz przedstawić w Wydziale Komunikacji.
• Dokument tożsamości, czyli dowód osobisty albo paszport.
• Zaświadczenie o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu.
• Tablice rejestracyjne.

Zamek73, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak umówić wizytę w Wydziale Komunikacji?

Wizytę w Wydziale Komunikacji można zarezerwować online. To najwygodniejsza forma. Wówczas otrzymasz odpowiedni numer. Do Wydziału przybywasz określonego dnia, na określoną godzinę.
Wizytę możesz też zarejestrować, udając się do Wydziału i drukując bilet na specjalnej maszynie. W takim przypadku jednak musisz liczyć się z tym, że będziesz zmuszony sporo czekać na załatwienie sprawy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu w 2023 roku?

W ostatnich latach wprowadzono kilka pozytywnych zmian, które pozwalają na niewielkie oszczędności. Przykładem jest możliwość pozostawienia w aucie starych tablic rejestracyjnych, co pozwala zaoszczędzić 80 złotych.

Ile trzeba zapłacić za przerejestrowanie auta?
Na ten koszt składają się:
• Opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł.
• Opłata za pozwolenie czasowe, uprawniające do jazdy na czasowych tablicach rejestracyjnych (do czasu odebrania właściwych, co zazwyczaj trwa do 30 dni) – 26 złotych.
• Opłata za tablice rejestracyjne. Jeśli chcesz pozostawić dotychczasowe – nie musisz ponosić opłaty za pozwolenie czasowe. Nie ma też jakiejkolwiek opłaty za tablice.
Jeśli chcesz nowe, standardowe tablice, to musisz za nie zapłacić 80 złotych.
Jeśli chcesz nowe, spersonalizowane tablice (z wybraną przez siebie kombinacją znaków), to musisz za nie zapłacić 1000 złotych (tzw. tablice indywidualne).
• Opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Pamiętaj o tym, że masz 30 dni na przerejestrowanie auta. Liczysz je od daty zakupu auta, albo otrzymania go na zasadzie umowy darowizny albo umowy zamiany.
Pamiętaj, że w niektórych Wydziałach Komunikacji na wizytę trzeba czekać nawet kilka tygodni.