Wyjazd samochodem do Chorwacji

Każdego roku coraz więcej osób wybiera się samochodem na wakacje, także na wakacje zagraniczne. Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków, jakie wybierają polscy turyści. Nic zatem dziwnego, że wiele osób rozważa wyjazd samochodem do Chorwacji. O czym należy pamiętać, wybierając się samochodem do Chorwacji?

Dlaczego warto pojechać samochodem do Chorwacji?

Wyjazd samochodem do Chorwacji (a także do innych krajów) ma szereg zalet. Przede wszystkim, kierowca i pasażerowie nie są zobowiązani do przestrzegania sztywnych terminów, związanych z podróżą lotniczą albo autobusową. Nie trzeba martwić się dojazdem na lotnisko albo na dworzec autobusowy.
Nie trzeba stosować się do wyśrubowanych przepisów dotyczących przewozu niektórych towarów (np. butelek o większych pojemnościach, kosmetyków, żywności i leków), z czym trzeba się liczyć podczas podróży samolotem.
Do samochodu można zabrać tyle bagaży, ile się zmieści. Tymczasem w przypadku podróży autobusem, albo samolotem, wszystko podlega ograniczeniom, dotyczącym rozmiarów bagażu, a także jego wagi. W wielu przypadkach trzeba dopłacać – i to dużo.
W samochodzie nie trzeba dzielić przestrzeni z innymi obcymi osobami. Jadąc samochodem można się zatrzymać, aby odpocząć i coś zjeść.
Co ważne, można również tak zaplanować trasę, aby jeszcze po drodze móc zwiedzić coś zupełnie nowego. I potraktować jazdę samochodem jako szansę na zwiedzenie dodatkowych miejsc.

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja stała się częścią strefy Schengen. To znaczy, że na całej trasie nie obowiązują kontrole graniczne dla obywateli Polski (za wyjątkiem sytuacji kryzysowych, albo nagłych zarządzeń).

Bracodbk, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Na co uważać, jadąc samochodem do Chorwacji?

Przede wszystkim należy mieć pewność, że będzie się zdolnym pokonać tak daleką podróż.
• Odległość z Warszawy do Rijeki to ponad 1230 kilometrów. Aby pokonać tą trasę po autostradach, trzeba poświęcić na to 13 godzin non – stop. Jazda po autostradach jest monotonna i kierowca może być senny. Dlatego trzeba korzystać z częstych odpoczynków. Trasa po autostradach przebiega przez Polskę (Warszawa – Piotrków Trybunalski – Gliwice – Świerklany), Czechy (Ostrava – Ołomuniec – Brno – Mikulov), Austrię (Wiedeń – Graz – Leibnitz), Słowenię (Maribor – Lublana) i Chorwację (Rupa – Rijeka).
• Jazda samochodem bez korzystania z autostrad i bez konieczności ponoszenia opłat to mniej więcej ta sama odległość – aby dojechać z Warszawy do Rijeki bez konieczności płacenia, trzeba pokonać ok. 1190 kilometrów. Jednak podróż będzie trwać o wiele dłużej – ok. 20 godzin.
W tym przypadku kierowca nie będzie musiał pędzić prędkościami autostradowymi, co dla wielu osób może być zaletą. Można będzie zwiedzać. Warto podzielić taką podróż na 2 albo 3 odcinki i wcześniej zarezerwować noclegi.
• Trzeba mieć pewność, że stan techniczny samochodu będzie na tyle odpowiedni, aby mógł on pokonać prawie 2500 kilometrów w obie strony, bez awarii.
• Należy też pamiętać, że nie każdy rodzaj samochodu nadaje się do dalekich podróży. Małe auta miejskie, klasy A i B, niewielkie miejskie crossovery, małe vany – to nie są samochody stworzone do dalekich podróży. Samochód klasy kompakt, pojazd klasy średniej – wyższej, auto klasy wyższej – to są auta stworzone do dalekich tras.

Wyjazd do Chorwacji – przygotowanie auta

Pierwsza sprawa to odpowiednia nawigacja samochodowa, z aktualnymi mapami Polski i wszystkich krajów, przez które kierowca będzie przejeżdżać. Warto wydać pieniądze na mapy płatne. I warto pamiętać, że potrzebny będzie dobry sprzęt, bo nawigacja będzie pracować przez 10 – 20 godzin. Smartfon może się przegrzać.
Tak samo może przegrzać się ładowarka, z której standardowa nawigacja GPS będzie zasilana z gniazdka. Warto pomyśleć o dobrym power-banku.

Zawsze warto zabrać ze sobą mapę albo atlas samochodowy. Nawigacja zawsze może zawieść. Albo na drodze mogą nagle pojawić się roboty drogowe, przez co nawigacja będzie prowadzić w kółko do jednego miejsca.

Druga sprawa to ubezpieczenie auta. Nie mówimy tutaj tylko o OC i ewentualnie AC.
Tylko o dodatkowym ubezpieczeniu Assistance, które pozwala na darmowe holowanie auta po wypadku, awarii, kradzieży albo innych zdarzeniach bez limitu kilometrów.
W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych można taki dodatek dokupić czasowo, np. na miesiąc wyjazdu. W innych jest on częścią składową pakietu ubezpieczenia. Warto pomyśleć o takim pakiecie, jeśli kierowca jeździ często za granicę.
Koszty holowania zza granicy są bardzo duże, a jeszcze wyższe są koszty naprawy w zagranicznych warsztatach. Lepiej tego uniknąć. Warto wykupić opcję auta zastępczego po wypadku albo awarii.

Trzecia sprawa to stan techniczny auta. Przed tak daleką podróżą warto dokładnie sprawdzić kilka rzeczy.
• Skontrolować pojazd przy użyciu diagnostyki komputerowej.
• Sprawdzić pracę silnika, skrzyni biegów, zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego.
• Skontrolować stan opon, wziąć ze sobą koło dojazdowe albo koło zapasowe (najlepiej).
• Sprawdzić poprawność pracy wycieraczek, oświetlenia zewnętrznego i klimatyzacji samochodowej.

Berthold Werner, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Wyjazd do Chorwacji – koszty

Koszty wyjazdu samochodem do Chorwacji to przede wszystkim paliwo.
• Samochód średnio zużywa ok. 7 l paliwa na 100 km, podczas jazdy po autostradzie. Jadąc 1200 kilometrów w jedną stronę, auto zużyje ok. 84 litrów paliwa. Przynajmniej raz będzie trzeba tankować. Biorąc pod uwagę średnią cenę paliwa w tej części Europy 8 zł za litr, za podróż w jedną stronę trzeba będzie zapłacić ok. 672 złote.
• Podróż po autostradach będzie wiązać się też z zakupem winiet, albo z koniecznością opłat w formie standardowej. Przykładowo, w Czechach za 30 dniową winietę trzeba zapłacić niecałe 100 zł. W Austrii za 2- miesięczną winietę trzeba zapłacić 28,90 Euro.
Z kolei w samej Chorwacji za przejazdy autostradami płaci się w sposób standardowy – przy bramkach. Średnio trzeba liczyć ok. 20 Euro za odcinek autostrady. Można używać kart płatniczych, albo płacić gotówką.
• Podczas jazdy po zwykłych drogach (niepłatnych), auto zużywa ok. 9 litrów paliwa. W tym przypadku jadąc 1200 kilometrów, samochód zużyje 108 litrów paliwa. Czyli przy średniej cenie 8 złotych za litr paliwa, trzeba będzie wydać na podróż w jedną stronę 864 złote. Więcej niż w przypadku autostrad, ale za to nie będzie trzeba płacić za przejazd drogami.

Jakie dokumenty powinien mieć kierowca, jadący do Chorwacji?

Każdy kierowca powinien mieć ze sobą:
• Prawo jazdy
• Dowód osobisty
• Paszport
• Dowód rejestracyjny (w formie drukowanej – warto o tym pamiętać)
• Potwierdzenie zawarcia umowy OC (w formie drukowanej).

W co powinien być wyposażony samochód, którym pojedziesz do Chorwacji?

W samochodzie obowiązkowo musi znaleźć się:
• Gaśnica samochodowa (warto zwrócić uwagę na datę ważności)
• Trójkąt ostrzegawczy
• Odpowiednio wyposażona apteczka
• Kamizelki odblaskowe dla kierowcy i dla każdego z pasażerów auta.

Przed wyjazdem warto pamiętać również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.